Početna Glavni turnir Tradicije su tu da se ruše
Tradicije su tu da se ruše PDF Ispis
(10 ocjena, prosjek: 4.20 od 5)
Glavni turnir
Subota, 10 Kolovoza 2013 10:50

Jučer je Divlja liga, njen glavni turnir stigao na Danče. Uoči utakmice Špilje i Fun-a imali smo dvije tradicije, od kojih je jedan morala bit srušena. Naime Špilja nije nikad igrajući na Dančama neku ozbiljniju utakmicu pobijedila, a s druge strane imali smo perfektan niz kontra Fun-a, nekih 5 ili 6:0. S obzirom da je Fun dobio, jasno je i koja se tradicija nastavila.

Prva utakmica bio je derbi grupe C, Palace je dobio Penatura. Inače Pilari su tražili da obje utakmice odigraju jučer jer je večeras Sveti Lovro (čestitke svim Pilarima i Lovrima) i Pilarska noć pa im je organizator izašao u susret da ne igraju sutra. Palace je od početka bio dosta bolji. Pomagali su i kiksevi novog golmana Penatura koji je prva dva gola primio prvo sa 8, pa sa 11 metara. Nije se ni kasnije Obuljen iskupio tako da je Palace odjurio na 9:2 u trećoj četvrtini. Nametnuli su igru koja ne paše Penaturu, s puno plivanja i dosta brzog ritma. Sjekavica je s druge strane branio kao lanjski najbolji golman lige. Dosta je bilo i blokova Palasaša s obzirom na nužnu zonu protiv Penatura koji ima najbolje sidrune Divlje lige. Na kraju se skoro i zakompliciralo kad je Penatur na minutu i po došao na 8:10, što je dobrano i zasluga suca o kojem nešto kasnije.

Iduće dvije utakmice bilo su nešto laganije. Vila Banac je dobila Gjivoviće, a istaknuli bi šraubu Mata Šimunovića za kojeg kapetan Kezo kaže da je po prvi put imao vaterpolsku loptu u ruci.

Iza toga druga utakmica Penatura, ovaj put protiv Velike rive. Doljani su i ovaj put primili samo 7 golova, dali su jedan manje nego protiv Palacea, 2. Za jednu ekipu koja pomalo ali sigurno raste ova godina je skupljanje iskustva za neke mlađe igrače. A ako im se još i veliki Mage priključi kao što su kuloari brujali, onda mogu pucati u na četvrtfinale za 2-3 godine.

Zadnja utakmica, derbi skupine D, Špilja protiv Fun-a. Špilja sa dosta novih igrača u prvoj postavi. Braco je nakon 10-ak godina krenuo s klupe, Popa i Pera nije bilo, a i okretanje mlađima događa se planski. Trebat će im još nešto iskustva, pogotovo da prihvate plan i program u pripremnom periodu, te malo manje mladenačke zaigranosti u igri Smile. Fun je plivački osjetno spremnija momčad. Dolaskom Mara Martića i Nikole Crnčevića dobili su osjetno na kvaliteti. Iako smo prije utakmice imali dogovor koga i kako pokrit prvo poluvrijeme odigrali smo kontra svih tih dogovora. Tome svjedoči i činjenica da je Martić zabio prva 4 gola svoje ekipe. Penu su suigrači ostavljali na cjedilu, tako da 3:6 na poluvremenu nije bilo za začuditi.

Inače krenuli smo u postavi: Pena – Davy na beka – Knego na dva – Milić i Đura lijevo – Palunko i Tić desno. Drugo poluvrijeme znatno bolja igra. Proradila je zona, a kad su mu suigrači počeli igrati bolju obranu, tj. ne ostavljati same igrače na 3-4 metra, Pena je odmah skupio 10-ak obrana od kojih neke vrhunske.

Odmah prvi napad u trećoj četvrtini zabio je Crnčević s igračem više s lijevog krila za 3:7, ali smo počeli igrati bolje. Iako ni u napadu, s igračem više, a isključenja je bilo u izobilju na obje strane, nismo igrali po dogovoru, zabili smo 3 gola u nizu i došli na par minuta do kraja utakmice na 6:7. Najbolju priliku za izjednačenje imali smo preko Đure koji je odlično uplivao, ali je prečka zaustavila njegov udarac. Pucao je jednom i Knego na zonu sa srednjega, ali je lopta prošla preko ruke, pa onda i visoko iznad gola. Na samom kraju gol Župljana za konačnih 6:8 i potvrda prvog mjesta u skupini D.

Za kraj slovo dva o sucu Dariu Bojčiću iz Splita. Prvo se nadam da nije plaćen (ljetovanje u luksuznim hotelima i ostali marifetluci koje Vlašić omogući splitskim sucima) nego da se slučajno zatekao u Dubrovniku. A nakon jučer bi mu trebalo zabraniti da ikad više uzme zviždak u ruke - najgori su oni koji nisu svjesni svog neznanja, nego se još i guraju. U obje derbi utakmice na kraju su pobijedile momčadi koje su igrom to i zaslužile, ali je Bojčić uništio obje utakmice. U obje je sudio po bezbroj isključenja, veliku većinu bez lopte, i skoro pa jednako toliko kontrafaulova. I još je k tome na takvo suđenje oba puta u drugom dijelu mijenjao kriterij. A i vjerojatno bi se umorio pa bi u druge dvije četvrtine radio i kardinalne pogreške. Lakše mi je bilo pratiti utakmicu Palace i Penatur pa ću istaknuti dvije kardinalne pogreške; prva isključenje beka Palacea nakon što su igrači povučeni u zoni imali loptu u ruci, a drugi put četverac kada je Klečak šutirao, a Sjekavica obranio udarac sa dva metra i također ima loptu u rukama. Bilo je toga još, ali ko bi sve zapamtio.

U utakmici Špilje i Fun-a često ni jedna ni druga ekipe nije znala što se sudi. Smiješnih kontrafaulova bilo je s obje strane, poneko tako i isključenje, a onda kad očekuješ sigurnog igrača više ništa. Tipično suđenje ala Stavridis samo ne iz želje da se iskoči u prvi plan, nego jednostavno iz neznanja, točnije Bojčić nema nimalo osjećaja za igru, a bez toga se ne može suditi vaterpolo.

Špilja - Fun se pratilo sa Gorice

Akonto Špilje može se nać svjetlo u tunelu što se odigrala skoro egal utakmica u kojoj je na minut dva do kraja koji centimetar dijelio od izjednačenja unatoč dosta lošoj igri (poglavito prve dvije četvrtine). Točnije igri van rezona i dogovora, a protivnik je bio iznimno jak. Drugim riječima, ima se prostora za napredak. Ostaje vidjeti hoće li se taj prostor i iskoristiti u utakmici protiv Vile Banac u kojem se odlučuje o drugom mjestu u skupini i ulasku u četvrtfinale gdje čeka Palace. Drugi par iz ovog dijela ždrijeba je već poznat, Fun kontra Penatura.

Špilja '94 Danče – FUN H2O Mlini     6:8 (1:2, 2:4, 2:1, 1:1)

Danče/sudac: Dario Bojčić (Split).

ŠPILJA '94 DANČE: Pena, Knego, Jem, Žele, Đura 2, Tić, Milić 3, Braco, -, Palunko 1(1), Davy, -, Zambata, Kova.

FUN H2O MLINI: Ivo Žeravica, Maro Martić 4(1), Amer Čamo (1), Drago Bego, Nikola Crnčević 2, Dario Paskojević, Žarko Matičević, Maro Kuzman 1, Tomislav Bulum, Lino Glavočić, Ile Handabaka, Nikola Matičević, Jakov Blašković, Vedran Kuzman.

Peterci: Špi 1/1, Fun 1/1

Posljednja izmjena Subota, 10 Kolovoza 2013 11:01