Početna Gostujuće kolumne Dubrovnik - Hajduk
Dubrovnik - Hajduk PDF Ispis
(14 ocjena, prosjek: 3.21 od 5)
Gostujuće kolumne
Autor rinma   
Petak, 23 Siječnja 2009 22:52

 

Torcida Mokošica - jednostavno najbolji

 

   Cijeli Grad je bio na nogama te subote. Bila je to prošla subota 17.01.2009, a u Grad je dolazio prvak svita, Hajduk iz Splita. Naravno spektakl je bio zajamčen, tako veliki klub ne dolazi svaki dan. Jedna od najjačih torcida, Torcida Mokošica, je pripremila svečani doček budućem prvaku države. Dan prije utakmice dočekali su ih ispred hotela Excelsior, đe su odsjeli Hajduci, te uz pjesmu i čestitike darovali cvijeće i sliku Sv. Vlaha. Miše i igrači bili su oduševljeni, te su rekli da nisu očekivali ovako veliki doček.

   Na sami dan utakmice veliki dio Mokošice je krenuo u Lapad. Ja sam osobno išao s još 5 prijatelja. Ušli smo na stražnji ulaz, kod lapadske škole, jer je bila manja gužva, a na toj tribini je bila Torcida. Karta je koštala 30kn. Uklopili smo se u grupu od otprilike 500 navijača. Dan je bio predivan i kad je krenulo navijanje, moglo se skinuti i u kratke rukave. Hajduk je izašao u punom sastavu, isto kao i Dubrovnik pojačan Ahmetom Brkovićem iz Lutona. Pričao sam s par Mokošičana u ekipi Dubrovnika i saznao da se nisu posebno pripremali za Hajduk, eventualno malo za šankom u Kissa. U prvih 20-tak minuta utakmice mislili smo da će ta utakmica biti prvi poraz Ante Miše, ali brzo se pokazalo tko kisi u Kissa, a tko na terenu. Dubrovčani su pali fizički i u duelima nisu imali nikakve šanse s puno spremnijim igračima Hajduka. Nakon što su se izmjenjivale šanse na obje strane, počela se igrati viktorija u 16-ercu Dubrovnika. Hajduk je imao puno prilika, mogli su zabiti i više golova, ali prvi je zatresao mrežu Ibričić u čini mi se 33. minuti. Lapadom su se orile pjesme Torcide, a posebno me dojmila nova verzija pjesme 'torca eeeee, torca oooo, torca voli samo Hajduk Spalato', koja ide 'Đurđa eeee, Đurđa oooo, Đurđa voli samo pušit lagano'. Mislim da su komentari suvišni. Mi smo

Hrca- nekoć veliki telenat, a sad konobar
u Kissu. Ibra treba još puno kukuruza
pojest da bi mu mogo uzet loptu.

bili na istočnoj tribini, a na zapadnoj tribini je bio običan puk plus 10-tak navijača Dubrovnika, koji se zovu Padavičari. Vođa Padavičara je popularni Kezo iz Ludwiga i povodom ove utakmice su dali napraviti transparent od 6500kn na kojem piše 'HNK Dubrovnik 1919 Padavičari'. Iza zapadne tribine, bila je zgrada na kojoj su bili torcidaši sa zabranom ulaska na stadione. To je bila naša 'zapadna tribina'. Momci su razvili transparent na kojem je pisalo 'A.C.A.B.', a ispod toga 'ALL CROATS ARE BEAUTIFUL'. S njima smo izmjenjivali pjesme kao 'amo bijeli ale' i 'za dom spremni'. Bila je još jedna, oni bi se zaderali 'kruh', a mi 'kupujmo'. Ne znam detalje o tom skandiranju, ali tko će znati što im je bilo u glavama kad su smišljali to. Momci sa zabranom su upalili dvije bengalke, jednom liku je bengalka ispala iz ruke, te završila na balkonu najvišeg kata. Srećom bez ikakvih posljedica. Navijanje u prvom poluvremenu je bilo za svaku pohvalu, a Hajduk je pošao u svlačionicu s minimalnom prednošću. Na poluvremenu spiker je čitao pismo branitelja upućeno GOŠK-u. U pismu je stajalo kako su branitelji protiv Vićana jer je doveo par igrača iz Leotara. Rekli su kako su Trebinjci bombardirali naš Grad, a sada igraju za klub iz Grada. Braniteljima je bilo čudno zašto ne mogu igrati naša domaća djeca. O toj temi ću pričati nešto kasnije. Pri početku drugog poluvremena pjevali smo Čavoglave i Moja domovina, poneseni pismom branitelja. Hajduk je u drugo poluvrijeme istrčao u rezervnom sastavu, a Dubrovnik je napravio par zamjena, npr. izašao je Hrca koji radi u Kissa, rekao mi je kasnije da nije vise izdržao. Rastrčani mladići Hajduka su se razigrali u drugom poluvremenu, te nastavili stvarati prilike za gol. Utakmica je bila prilično dosadna, a teren je bio katastrofa. Navijanje je splaslo s utakmicom u drugom

Momci sa zabranom

poluvremenu, ali bi istaknuo jedan trenutak. Taman kad je Torcida utihnula, Padavičari su pjevali 'jebeš GOŠK-a, ja volim Dubrovnik'. Torcida je odlučila stati uz Dubrovnik, pa su pjevali s Padavičarima. Kezo je bio u deliriju, bar mi je tako rekao. Puno utakmice nisam vidio, tako da mogu reci da je Surać zabio gol za 0-2, a poteza hvale vrijednih nije bilo, bar što sam čuo. Utakmica je prošla u revijalnom tonu. Kad je napokon sve finulo, prvo su igrači Hajduka došli pozdraviti Torcidu, a mi smo im vratili s poklicima 'šampioni'. Nakon njih i igrači Dubrovnika su došli pozdraviti Torcidu, a mi smo im vratili opet sa 'jebeš GOŠK-a, ja volim Dubrovnik'. Pošto je bilo 4 ure popodne, odlučili smo se vratiti u Kissa na piće i dočekati s pljeskom našu ekipu što je nastupila za HNK Dubrovnik.


   Sutradan se igrao turnir Sv. Vlaho koji se igra u Gospinom polju. U četvrtfinalu su igrali Babilon (naša ekipa iz Mokošice) protiv Trgovine Butjerić. Mokošičani su pojačani za Salacana i Sutona (igra za Nacional), dok im je Dario Marinović 'Bakero' suspendiran (neki dan isto potpisao za Nacional). Na ovaj turnir sam se osvrnuo zbog onog teksta branitelja u poluvremenu utakmice Dubrovnik – Hajduk i zbog navijanja. Naime, Mato Butjerić (vlasnik butige) je doveo nekog lika od 40-tak godina da igra za njega. Taj lik danas igra za GOŠK, a dolazi iz Trebinja, inače nekoć igrač Patizana (igrao u slavnom porazu na Maksimiru od 5-0). To se naravno pročulo po tribinama prije utakmice. Svi vi dobro znate koliko su nam istočni susjedi 'dobrodošli' u Grad. Svaki put kad je taj četnik primio loptu, čulo se hukanje s tribina (ako netko ne zna kako zvuči hukanje neka pogleda

Dio atmosfere s istočne tribine

utakmicu Hrvatska – Engleska ili bilo koju Dinamovu utakmicu protiv Hajduka). Nas se nakupilo 30-tak iz Kissa, a jedan je pljunuo četnika. Babilon je poveo 2-0 golovima Zrilića i Kralja, da bi do poluvremena Butjerićevi puleni došli do 2-2. Navodno taj Butjerić je neki gradski kreten, što je i pokazao u drugom poluvremenu. Nije mu se svidjela neka odluka arbitra pa mu se odlučio unijeti u facu, na što ga je ovaj isključio i poslao na tribine. Cijela dvorana je na našu inicijativu počela skandirati 'Mato Srbine'. Mato snervan se uhvatio za jaja pokazujući ih publici. Vođeni vatrenim navijanjem, Babilon nam je krenuo silovito, te nam se odužio golovima Zrilića, Kralja i Salacana za 5-2. Kasnije su nam zahvalili na podršci, a ja samo mogu reci 'Sretno momci u polufinalu i finalu'.


   Ima još jedan zanimljiv podatak. Neki dan su ušli Đuro i Andrija (Torcida Mokošica) u Kissa, pa se iz njihovih priča dalo čuti kako skupljaju pare za putovanje u Antalyju. Naime tamo Hajduk ide na pripreme pa bi njih 10-tak iz Mokošice poslo navijati (to im je blizu ako se uzme u obzir da su išli u Hong Kong na pripreme Hajduka). Kad su saznali da u Antalyju na pripreme idu Dinamo i Partizan, rekli su 'ako ništa, bar će biti zabavno'.


Pozdrav od Torcide Mokošice – Imamo muda idemo svuda!!!

Marin

Posljednja izmjena Ponedjeljak, 02 Ožujka 2009 19:53
 

Komentari

avatar Divo
0
 
 
Bravo Marin!!! Veseo clanak!
avatar Provokator
+1
 
 
Malo mi je neugodno ispravljat torcidaše,jer bi oni kao najveći navijači Hajduka trebali znat bolje nego ja obični navijač sve igrače,ali moram.Drugi gol je zabio Surać,a ne Šurac.
avatar b/a
0
 
 
članak je poslat bez kvačica pa je prezidente, uvjereni poznavalac i ljubitelj i nogometa i Hajduka moro stavljat hr slova. valjda mu je Šurac simpatičnije prezime od Surać
avatar rg
+1
 
 
normalno, zato apeliram na sve da stavljaju kvačice, kad sam vidio koliko je cobra namljeo londona imalo me kolpat
avatar b/a
+1
 
 
ajde da je i dubrovnik dobio navijačku skupinu. zadar ima tornado, šibenik fucute, split torcidu i sad i dubrovnik padavičare.
avatar Provokator
0
 
 
Isprike autoru onda :)
avatar Provokator
-1
 
 
Inace znate sto ovo ACAB znaci ustvari :)
avatar b/a
0
 
 
u zagrebu ima u svakom kvartu ovih grafita pa vjerujem da svi zg članovi i gosti znaju
avatar rg
+1
 
 
"... darovali cvijeće i sliku Sv. Vlaha...."

Vidite da su Torcidaši ispod te grube vanjštine ipak nježna i neshvaćena bića
avatar Hrvoje
0
 
 
Kakav je to jadni transparent Torcide Mokosica, 2x2 metra. Onaj BBB Mokosica je sirok bar 10 metara
Morate biti prijavljeni za slanje komentara i odgovora.
Radim....
Poslano
Nije uspjelo