Početna Gostujuće kolumne Pala knjiga na dva slova...ili malo više. U finalu USC i UCLA!
Pala knjiga na dva slova...ili malo više. U finalu USC i UCLA! PDF Ispis
(3 ocjena, prosjek: 3.67 od 5)
Autor Tonko
Nedjelja, 03 Prosinca 2017 12:59

NCAA Men's Water Polo Championship ili završni turnir američkog nacionalnog sveučilišnog prvenstva u vaterpolu za muškarce se ove godine svodi na gradski derbi ili kako Amerikanci kažu Crosstown Showdown, koji je vrlo sličan nekadašnjem nogometnom srazu Crvene Zvezde i Partizana.

U prvom polufinalnom susretu UCLA je s rezultatom 11-9 pobijedila UOP.

Naizgled lako, ali momčad UCLA nije ušla u utakmicu s prednošću, UOP je vodio s rezultatom 3:2 kada je Alex Roelse izjednačio na 3:3, a Max Irving povecao na 4:3 te potom Nicolas Saveljić na 5:3.

Treću četvrtinu momčad UCLA je završila rezultatom 9:6 i do kraja utakmice nisu doveli pobjedu u pitanje.

Strijelci za UCLA su bili: Saveljić 3, Grover 2, Roelse 2, Irving 2, Brozyna i Rone po 1,

a za UOP: Pavilliard 3, Araya 2,  Stevenson 2 te Colak i Schmidt po 1.

U drugom polufinalnom susretu, momčad domaćina turnira USC je nadigrala CAL Berkeley rezultatom 12:11.

Susret, koji je počeo obećavajuće za domaćine koji su u početku vodili čak s rezultatom 4:1, nije baš išao onim tijekom kao što su priželjkivali. Matt Maier je zabio za 1:0, a Grant Stein s igračem više povećava vodstvo na 2:0. Nakon što sudac Joe Peila koji je sudio na Olimpijadi u Rio De Janeiru dosuđuje čak 3 kontrafaula u korist momčadi CAL-a, USC kao za inat krade loptu u ubrani i u kontranapadu golom Zacha D'Sa povećava razliku na 4:1. Na samom kraju četvrtine, lijevak Simsek smanjuje rezultat na 4:2.

U nastavku, Dunstan s igračem više povećava vodstvo na 5:2, CAL u protunapadu smanjuje na 5:3, da bi Stein majstorskim lobom povećao rezultat na 6:3 i doveo tribine u ekstazu.

Međutim slavlje domaćina kratkog je trajanja, prvo greškom Maiera koji je iz dva metra primio gol, CAL dolazi na 6:4, da bi Luca Cupido iz faula sa 6 metara zabio na 6:5, a Delagrammatikas izjednačio na 6:6.

Marko Vavic lucidnim udarcem vraća vodstvo USC-a na 7:6, međutim nakon neiskorištene prilike za povećanje rezultata, Camou opet dovodi momčad CAL-a u egal. Nick Carniglia po prvi put dovodi CAL u vodstvo i zabija za 7:8. Netom poslije toga, Lachlan Edwards pravi prekršaj za isključenje s pravom zamjene kojega sudac Peila nadograđuje sa isključenjem bez prava zamjene te dosuđuje peterac za momčad CAL-a, kojega realizira Simsek (7:9), a potom iz igrača više (prema pravilima NCAA, nakon isljučenja bez prava zamjene, a nakon peterca, momcad krece s centra sest na pet) CAL zabija za vodstvo 7:10.

Sa 2.37 na satu u trećoj četvrtini, USC dobija nadnaravnu snagu i nošen navijačima s tribina vraća se u igru. Marko Vavic prvo smanjuje rezultat na 8:10, obrana igra nadljudskim snagama, krade loptu koja dolazi do Vavica, a on lucidnim udarcem pogađa gol za 9:10. Jakim presingom, momcad USC-a je ponovo osvojila loptu, ima napad, međutim Marin Dašić ne pogađa mrežu golmama LeVinea.

CAL zove time-out, međutim nisu računali da je Marinu Dašiću vrijeme za „njegovih 5 minuta“. Kao preporođen, na krilima njegovih sestara i roditelja koji su doputovali iz Hrvatske da bi ga bodrili s tribina u završnici ovoga prvenstva, krade loptu na njihovom desnom vanjskom, odlazi u kontranapad, odigrava dupli pas i sjajnim pogotkom dovodi USC u egal, 10:10 te baca tribine u trans. Sjajnu atmosferu na bazenu USC-a u Los Angelesu nadograđuje Zach D'Sa i dovodi USC u vodstvo od 11:10.

Neumorni Nick Carniglia zabija za 11:11. Da obrana ipak dobiva utakmicu, potvrđuje USC koji uzima loptu protivniku, te ima napad u kojem uspijeva izboriti igrača više, a Grant Stein svojom ubojitom ljevicom dovodi ih u vodstvo od 12:11, 54 sekunde prije kraj utakmice.

U strašnom presingu, USC krade loptu, a Marin Dašić pametnim udarcem dobiva jos 11 sekundi napada kojeg momčad USC-a zadržava i ulazi u 13-ti uzastopni finale NCAA prvenstva.

Ne bi vrijedilo ako bi izostavili da je McQuin Baron na golu USC-a imao 8 obrana.

USC – CAL Berkeley 12:11

Strijelci: USC - Stein 3, Vavic 3, D'Sa 2, Maier, Morelli, Dunstan i Dašić po 1

CAL – Simsek 4, Carniglia 2, Hurst, Stellet, Cupido, Tzavaras, Delagrammatikas po 1

Danas, u 15:00 sati po lokalnom vremenu (točno u ponoć po hrvatskom) se sastaju momcadi USC i UCLA u borbi za naslov najbolje momčadi u 2017.godini.

Posljednja izmjena Nedjelja, 03 Prosinca 2017 14:14