Početna Gostujuće kolumne [MAĐARSKO PRVENSTVO] Završnica prvog dijela
[MAĐARSKO PRVENSTVO] Završnica prvog dijela PDF Ispis
(4 ocjena, prosjek: 4.00 od 5)
Autor Tomislav
Četvrtak, 01 Veljače 2018 17:18

Nisam dugo pisao u zbivanjima u susjedstvu pa smatram kako je krajnje vrijeme da sve zainteresirane izvijestim što se ondje događa. Nakon pauze, zbog Nove godine i prigodnih blagdana, nastavljeno je prvenstvo Mađarske. Prva odigrana utakmica u ovoj kalendarskoj godini, već 10. siječnja, bila je zaostala utakmica 8. kola između Honvéda i OSC-a. U prvom susretu ove sezone, ove dvije ekipe igrale su na bazenu Honvéda, kada je domaćin ostvario neočekivano visoku pobjedu od 12:6. Naravno, treba uzeti u obzir kako je bio početak sezone i kako je vikend netom prije te utakmice OSC igrao europske utakmice (Kup), što je sigurno imalo utjecaja na stanje u ekipi. Ovoga puta, na svom bazenu OSC je očekivano pobijedio rezultatom 9:4.

OB I.,  8. kolo:

A-Híd OSC Újbuda – RacioNet Honvéd 9-4 (1-0, 2-1, 2-2, 4-1)
Golovi OSC: Erdélyi 2, Salamon 2, Tóth 2 Ranđelović 1, Ubović 1

Golovi Honvéd: Manhercz Á. 1, Illés 1, Szivós 1 , Balakirev 1

10. kolo

Deseto kolo odigrano je 20. siječnja i u skupini A favoriti FTC, BVSC i Szolnok, su unatoč činjenici kako su igrali u gostima, ostvarili lake pobjede. Najzanimljivije je bilo u Kaposváru, gdje je domaćin pobijedio Vasas rezultatom 8:7 i ostvario svoju 3 pobjedu u prvenstvu. Ujedno je tim rezultatom otvorio mogućnost rezultatskog oporavka sebi, a zakomplicirao Vasasu borbu za ostanak u 4 prvoplasirane ekipe.

A- skupina

UVSE–FTC-PQS Waterpolo 4–20 (2–5, 0–3, 2–7, 0–5)
Golovi UVSE: Vogel Simon, Rábavölgyi, Korbács, Baksa,

Golovi FTC:Német 3, Varga Dénes 3, Madaras 3, Manhercz 2, Varga Dániel 2, Mitrović 2, Sedlmayer, Jansik Sz., Vámos, Nikić, Jakšić

Kaposvári VK–VasasPlaket 8–7 (2–1, 3–1, 1–3, 2–2)

Golovi Kaposvár:Giga 3, Vindisch, Sántavy, Dobos, Juhász-Szelei, Tóth K.,

Golovi Vasas:Bóbis 3, Bencz, Babay, Burián, Hőna

AVUS–MKB-Euroleasing BVSC-Zugló 7–14 (3–4, 1–3, 1–4, 2–3)
Golovi AVUS: Basara 2, Polovic, Ekler, Kiss Cs., Baj, Ukumanov,

Golovi BVSC:Ambrus 3, Sugár 2, Pásztor 2, Csapó, Várnai, Török, Létay, Kovács P., Mészáros, Szabó Bence

Debrecen–Szolnoki Dózsa 7–16 (2–4, 3–5, 0–1, 2–6)

8. UVSE 4 boda (10 utakmica)

I u B skupini favoriti su, unatoč činjenici kako su svi bili gosti, osvojili bodove. Honvéd se lako obračunao sa ove sezone iznimno slabim Szegedom (po mnogima realni kandidat za napuštanje najvišeg ranga natjecanja na kraju ove sezone), sa 5 golova Szivós Mártona, koji je ujedno i proglašen igračem kola. OSC također nije imao većih problema u gostima kod Tatabánye, kao ni Miskolc u Szentesu. Eger je očekivano uzeo bodove u Pečuhu, a ovdje treba istaći kako je mladi David Mijić svoj debi okrunio pogotkom! Njega sam spominjao u tekstu o mladim igračima Osijeka u Mađarskoj, a sada je ovaj ljevoruki igrač postao još jedan Osječanin sa nastupom u najjačoj vaterpolskoj ligi.

B- skupina

Tatabánya-A-Híd-OSC-Újbuda 5-12 (1-2, 1-4, 2-1, 1-5)
Golovi Tatabánya:Szabó Botond 2, Fazekas T., Francsics D., Kolarik,

Golovi OSC:Tóth M. 3, Juhász Zs. 2, Salamon F. 2, Erdélyi, Szabó Balázs, Seman, Ubović, Ranđelović

ContiTech-Szeged-Racionet Honvéd 3-20 (0-6, 2-3, 1-4, 0-7)
Golovi Szeged:Szilvasán P., Irmes M., Fodor R.,

Golovi Honvéd:Szivós 5, Gyárfás T. 3, Vad 2, Irmes P. 2, Manhercz Á. 2, Balakirev 2, Simon R. Zs., Simon A., Tóth P., Hertzka

PVSK-Mecsek Füszért-ZF-Eger 5-12 (2-4, 1-3, 0-4, 2-1)
Golovi PVSK: Csacsovszky E. 2, Csacsovszky A., Lajkó M. M., Mijić,

Golovi Eger:Hárai 2, Hosnyánszky 2, Rašović 2, Vlachopoulos 2, Angyal, Biros B., Čučković, Avramović

Metalcom-Szentes-PannErgy-MVLC 7-12 (1-4, 2-2, 3-3, 1-3)
Golovi Szentes: Takács J., Nagy M., Pellei F., Kiss K. Sz., Somogyi B., Palotás G., Tóth Gy.,

11. kolo

FTC je ugostio Debrecen koji je još na poluvremenu imao izjednačen rezultat. Onda se domaća ekipa razbudila i svaku od preostale dvije četvrtine riješila sa 4:1 u svoju korist za ukupno 14:9.

BVSC je sa 3 nova boda praktično riješio pitanje plasmana u gornji dom u drugom dijelu prvenstva. Vasas se na svom bazenu pokušao i uspio vratiti na staze pobjednika nakon za njih sigurno bolnog poraza od Kaposvára u prošlom kolu. No, nije bilo lako jer su na poluvremenu gosti vodili 5:4, a njihov otpor je slomljen tek u posljednjoj četvrtini koju je Vasas riješio sa 5:1 u svoju korist (na kraju 13:8).

A- skupina

FTC-PQS Waterpolo-Debrecen 14-9 (3-4, 4-3, 4-1, 4-1)
Golovi FTC: Vámos M. 4, Madaras N. 4. Varga Dénes 3, Manhercz K., Varga Dániel, Jansik Sz., Mitrović,

Golovi Debrecen:Kállay M. 4, Smitula G., Durik, Szőke Sz., Boros T., Vidovics.

MKB-Eurolasing-BVSC-Zugló–UVSE 14–8 (4–2, 3–2, 4–1, 3–3)
Golovi BVSC: Mészáros Cs. 2, Pásztor 2, Létay 2, Kovács P., Szabó Bendegúz, Mátyok, Csapó, Várnai, Czigány, Török, Sugár,

Golovi UVSE:Baksa 2, Major, Vogel Simon, Rábavölgyi, Korbács, Korényi, Németh D.

VasasPlaket–AVUS 13–8 (3–3, 1–2, 4–2, 5–1)
Golovi Vasas: Marnitz G. 6, Bencz 2, Sélley-Rauscher 2, Steinmetz Á. 2, Burián,

Golovi AVUS:Garancsy 2, Ekler 2, Kiss Cs., Polovic, Basara, Ukumanov

Szolnok i Kaposvár s svoju utakmicu 11. kola odigrali još 20. listopada prošle godine (naravno, Szolnok je uvjerljivo slavio – 18:2).

Szolnoki Dózsa - Kaposvári VK 18-2 (4-0, 7-0, 5-1, 2-1)
Golovi Szolnok: Jansik D. 3, Zalánki 3, Mezei 2, Aleksić 2, Milos Ćuk 2, Prlainović 2, Bátori 1, Hangay Z. 1, Kis G. 1, Gocić 1,

Golovi Kaposvár: Sántavy 2

Eger je samo 3 dana prije utakmice sa Honvédom slavio u Szolnoku u sklopu Lige prvaka i sve drugo osim pobjede bilo bi čudo. No, dojam je kako su igrači gostujuće ekipe ipak bili možda malo previše impresionirani tom činjenicom (podsjećam, Honvéd ima dosta mladih igrača), a ujedno je bilo više negoli očito kako je pozitivan rezultat iz Szolnoka igrače Egera napunio dodatnim samopouzdanjem i doslovno sve im je polazilo za rukom. Sredinom treće četvrtine trener gostiju je u igri ostavio potpuno mladu momčad, davši im priliku za školovanje Smile.

Szeged je ponovo izgubio, ovoga puta od Szentesa te tako i dalje nema niti jedan osvojeni bod.

Pečuh se u gostima držao dosta dobro protiv domaćeg OSC-a sve do pred kraj treće četvrtine. U posljednjoj dionici igre došlo je do izražaj iskustvo i kvaliteta budimpeštanske ekipe, koja je serijom od 3:0 došla do 10:6 i 3 nova boda. Miskolc nije imao problema na svom bazenu i gostima iz Tatabánye uzeo je sva 3 boda.

B – skupina

ZF-Eger–RacioNet-Honvéd 17–4 (4–0, 3–1, 5–1, 5–2)
Golovi Eger:Hosnyánszky 4, Decker Á. 3 , Vlachopoulos 3, Rašović 2, Angyal, Lőrincz, Kovács G., Čučković, Biros B.,

Golovi Honvéd:Illés 2, Vad, Hertzka

ContiTech-Szeged–Metalcom-Szentes 5–9 (1–2, 2–2, 0–3, 2–2)
Golovi Szeged: Berki 2, Szilvasán 2, Vidovics,

Golovi Szentes:Nagy M. 2, Kiss K., Somogyi, Palotás, Vörös, Pellei, Tóth Gy., Vishnyakov

A-Híd-OSC-Újbuda–PVSK-Mecsek Füszért 10–6 (3–2, 2–3, 2–1, 3–0)
Golovi OSC: Kolozsi 2, Ranđelović 2, Bundschuh, Erdélyi, Kovács G., Seman, Brguljan, Ubović,

Golovi PVSK:Csacsovszky E. 3, Lajkó, Szatmári, Zerinváry

PannErgy-Miskolci VLC–Tatabánya 13–9 (4–2, 4–3, 2–3, 3–1)
Golovi Miskolc: Berta 3, Mišić 3, Sánta 2, Kuzmenko 2, Halek, Vadovics, Miličić,

Golovi Tatabánya:Kistamás 2, Szentesi 2, Katonás 2, Máthé, Fazekas, Francsics

12. kolo

Szolnok je bez imalo milosti ugostio Vasas kojeg je razbio sa 20:3. Na početku utakmice, domaćin je odmah stavio do znanja kako popusta neće biti i na poluvremenu je već bilo 9:0. Obrana Szolnoka ozbiljno je od prve do posljednje minute igrala čvrsto i angažirano što je rezultiralo i dobrom predstavom mladog vratara Kardosa (15/18 - 83%).

Kaposvár, koji se bori za ulazak u gornji dom, nije napravio pogrešku protiv novaka iz Szombathelya. Odlična obrana, na čelu sa vratarom Balázs Krémerom (na kraju 16/22, 73%) dobro je obavila posao, a onda je i napadu bilo značajno lakše. Na kraju prvog poluvremena na semaforu je stajalo 7-1 za domaćina, i mada su gosti treću četvrtinu riješili u svoju korist (3:4), domaći igrači su utakmicu rutinski priveli kraju za ukupno 11:6.

BVSC je pokušao iznenaditi FTC u gostima. Štoviše, to im je u prvom dijelu utakmice i polazilo za rukom jer su vodili 1:0, 2:1, 4:2 te 6:4 (golom iz peterca 6:50 minuta prije kraja 3. četvrtine)! No, ekipa Zsolt Varge uspjela je izjednačiti 4:54 prije kraja treće četvrtine i nakon toga zabila 4 pogotka u nizu, dok su gosti zabili samo 1 samo 0:52 sekunde prije kraja za ukupno 10:7. Trener zeleno-bijelih je zamijenivši indisponiranog mladog vratara Somu Vogela (1/7, 14% obrana) sa inače prvim vratarom FTC-a Gárdonyi Andrásem (6/7,  86%), povukao je očito pravi potez.

Debrecen i Kaposvár u borbi su za plasman među četiri najbolje ekipe u skupini pa je Debrecenu bilo iznimno važno uzeti sva 3 boda u utakmici protiv UVSE-a. Utakmica je definitivno prelomljena u trećoj četvrtini kada je domaća ekipa napravila 5:1, pa je do kraja bilo samo pitanje rutine i konačnog rezultata (13:5).

A– skupina

Szolnoki Dózsa–VasasPlaket 20–3 (4–0, 5–0, 6–2, 5–1)
Golovi Szolnok: Fülöp 4, Jansik D. 3 Hangay Z. 3, Mezei 3, Younger 3, Zalánki 2, Kis G., Prlainović,

Golovi Vasas: Bencz, Burián, Steinmetz Á.

Kaposvári VK–AVUS 11–6 (3–0, 4–1, 3–4, 1–1)
Golovi Kaposvár: Kovács O. 2, Pataki 2, Varga Zs. 2, Vindisch 2, Lukács, Palotás, Tóth K., Golovi AVUS: Ekler B. 2, Basara 2, Baj, Garancsy

FTC-PQS Waterpolo– Euroleasing-BVSC-Zugló 10–7 (2–2, 2–3, 2–1, 4–1)
Golovi FTC:Mitrović 3, Varga Dénes 2, Madaras, Vámos, Jakšić, Varga Dániel, Jansik Sz., Golovi BVSC: Pásztor 3, Szabó Bence, Kovács P., Mészáros, Szabó Bendegúz

Debrecen–UVSE 13–5 (2–0, 3–3, 5–1, 3–1)
Golovi Debrecen:Kállay 3, Durik 3, Vidovics 2, Boros 2, Fejős, Obradović, Fekete,

Golovi UVSE: Korényi, Major, Rábavölgyi, Dala, Németh D.

Utakmice B skupine otvorio je susret u Szegedu, kojeg su gosti riješili očekivano visokim rezultatom sa 5 golova Rašovića. Ovo je bio dvanaesti poraz ekipe sa obala Tise, a Eger je i dalje na prvom mjestu skupine. Iduće kolo putuju u Miskolc gdje će pobjedom u gostima pokušati ostati na prvoj poziciji i bez poraza čekati nastavak prvenstva. Podsjećam, Eger ima utakmicu manje jer će sa Tatabányom odigrati svoju zaostalu utakmicu 9. kola početkom veljače (09.02.).

Honvéd je također osvojio 3 boda pobijedivši na svom bazenu ekipu iz Szentesa. Utakmica je počela vodstvom gostiju u prvoj minuti pogotkom Pellei Franka. Uzvratio je Márton Szivós. Goste u novo vodstvo dovodi Balázs Somogyi, no Honvéd poravnava preko Illés Sándora te sa 2:2 završava prva četvrtina. Ekipa Csabe Pellei više nije mogla jer su naredne dvije četvrtine ostali bez postignutog pogotka, a primili su ih 5 (3:0, 2:0). U posljednjoj četvrtini su se ponovo probudili, ali je i Honvéd nastavio sa postizanjem pogodaka te je ova dionica igre završila je sa neriješenim rezultatom (4:4) za ukupno 11:6 za domaćina.

PVSK i Tatabánya prvu četvrtinu su završili sa 1:1 (vodili su gosti), no sa 3:0 u drugoj domaćini su jasno stavili do znanja kako će bodovi ostati u Pečuhu. Neodlučen rezultat u trećoj (1:1) i boja igra u posljednjoj četvrtini (1:2) bili su dovoljni tek za ukupno 6:4.

Glavni događaj u skupini bio je susret sudionika lige prvaka OSC-a koji je ugostio jednog od sudionika polufinala Euro kupa (Miskolc). Poveo je domaćin sa 3:0, a gosti su do kraja prve četvrtine uspjeli zabiti samo jedan pogodak. U drugoj i trećoj četvrtini rezultat je bio neodlučen (1:1 i 2:2), pa se u posljednju četvrtinu ušlo sa 2 pogotka prednosti za domaćina (6:4), koji je rutinski sa 2:0 u posljednjoj četvrtini priveo utakmicu kraju sa na kraju sigurnih 8:4.

B - skupina

CONTITECH SZEGED-ZF-Eger 4-16 (0-3, 2-3, 1-4, 1-6)
Golovi Szeged: Irmes M. 2, Szilvasán P., Börcsök M.,

Golovi Eger: Rasšvić 5, Čučković 3, Hosnyánszky 2, Avramović 2, Decker Á., Kovács G., Magyar M., Vlachopoulos

RacioNet Honvéd-Metalcom Szentes 11-6 (2-2, 3-0, 2-0, 4-4)
Golovi Honvéd: Szivós 3, Simon A. 2, Vad 2, Illés S., Gyárfás, Irmes P., Balakirev,

Golovi Szentes: Somogyi B. 2, Nagy M., Pellei, Vörös, Tóth Gy.

PVSK-Mecsek Füszért-Tatabánya 6-4 (1-1, 3-0, 1-1, 1-2)
Golovi PVSK: Csacsovszky E. 3, Csaba, Lajkó, Rakonjac,

Golovi Tatabánya: Hoppál, Szabó B., Szentesi, Kolarik

A-HID OSC ÚJBUDA-PannErgy-MVLC 8-4 (3-1, 1-1, 2-2, 2-0)

4

Već u subotu igraju se utakmice 13., predzadnjeg kola prvog dijela prvenstva. Onda slijedi pauza, a posljednje kolo igra se tek 21. veljače. U A skupini potpuno je jasno kako su Szolnok, FTC i BVSC osigurali plasman u gornji dom. Ostaje još pitanje Vasasa i Debrecena koji ima samo 2 boda manje od Vasasa, a ide u goste AVUS-u i u Kaposvár, koji također sa dvije pobjede može do 4. mjesta u skupini. Naročito stoga što u posljednje vrijeme ima bolju igru i rezultate i sada još više do značaja dobiva ona pobjeda nad Vasasom u 10. kolu. Osim te utakmice kod kuće, Kaposvár igra u predzadnjem kolu protiv UVSE-a u gostima tako da će odluka definitivno pasti na njihovom domaćem bazenu. Vasas u 13. kolu ide u goste FTC-u, a u posljednjem igra također u gostima protiv BVSC-a. Definitivno ima najteži posao od ove tri ekipe, mada je trenutno na toj, željenoj 4. poziciji. AVUS i UVSE pokušati će osvojiti još po koji bod i time si omogućiti što bolju poziciju za nastavak natjecanja u donjem domu. Štoviše, u posljednjem kolu sastaju se međusobno u Szombathelyu.