Početna Gostujuće kolumne Gotov prvi dio madjarskog prvenstva
Gotov prvi dio madjarskog prvenstva PDF Ispis
(5 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Autor Tomislav
Petak, 23 Veljače 2018 23:03

Sa odigranim 14. kolom, završen je prvi dio prvenstva Mađarske i sad predstoji borba u gornjem i donjem domu.

Najprije, dug iz 9. kola,utakmica između Tatabánye i Egera, koju je Eger očekivano lako riješio u svoju korist. Dakle, u posljednje kolo Eger ulazi kao prvi sa 4 boda prednosti te će na tom mjestu i ostati bez obzira na ishod utakmice protiv OSC-a, koji je na drugom mjestu. Naravno, svaki bod je važan, jer će utjecati na poziciju na novoj tablici u gornjem domu.

OBI., 9. kolo

Tatabánya – ZF-Eger 6-13 (2-2, 1-4, 1-4, 2-3)

Golovi Tatabánya: Kalanovics 1, Francsics 1, Márkus 1, Fazekas 1, Kolarik 1, Szentesi 1

Golovi Eger: Hosnyánszky 4, Rašović 2, Kovács 2, Biros 2, Angyal 1, Decker Á. 1, Čučković 1

0

U A skupini, posljednje kolo ovog dijela prvenstva nudilo je uzbuđenje doslovno do samog kraja. Naime, kako sam već o tome pisao, 3 su ekipe mogle ući kao posljednje u gornji dom, a od toga su dvije od njih igrale jedna protiv druge u ovom kolu. Također, sve tri ekipe igrale su utakmice sa početkom u 20 sati, pa je time i neizvjesnost, uz rezultatske promjene bila još i veća.

Debrecen je gostovao kod Kaposvára, a Vasas je igrao u gostima kod BVSC-a. Potpuno neočekivano obzirom na prethodnih nekoliko utakmica, Vasas je je pružio sjajnu partiju. Počeo odlično i prvu četvrtinu završio u svoju korist rezultatom 1:3, a na početku druge četvrtine čak i 1:4. No, BVSC je polako smanjivao prednost da bi nakon izjednačenja rezultata (5:5, 7:37 u 3. četvrtini) i poveo te na samom kraju 3. četvrtine imao 7:5 (pogodak samo 14 sekundi prije kraja) No, gosti se ne predaju i sa dva vezana pogotka vraćaju se u igru (7:7, 5:50 u posljednjoj četvrtini). Domaćini ponovo vode (8:7, 2:23 do kraja), a gosti poravnavaju samo 50 sekundi prije kraja (8:8)! No, sa konačnih 9:8 samo 21 sekundu prije kraja, BVSC uzima sva 3 boda. Vasas se zaista borio, jer bi sa 3 osvojena boda on osvojio željeno 4. mjesto i ulazak u gornji dom. U nekim trenutcima utakmice i bio je na željenoj poziciji, ali jednostavno nije izdržao. Čak i u trenutcima kada je imao neriješen rezultat bio je u igri (kad je istovremeno Kaposvar imao vodstvou utakmici protiv Debrecena). Na kraju, 4. mjesto osvojio je Debrecen koji je izvukao bod u Kaposváru i kome je na ruku išla i pobjeda BVSC-a nad Vasasom.

Novak u ligi AVUS, lako se obračunao sa gostima iz Budimpešte. U svojoj premijernoj sezoni ostvario je 3 pobjede i sa osvojenih 9 bodova čeka nastavak i borbu za što bolji plasman. Obzirom na do sada prikazano, vjerjem kako ga čekaju iznimno interesantni susreti sa Tatabányom i Szentesom i kako će u tim utakmicama tražiti priliku za što bolji plasman.

Utakmica koja je plijenila pozornost (i bila u direktnom prijenosu na M4 Sport) bila je ona između prvoplasiranog Szolnoka i drugoplasiranog FTC-a. Ovdje je razlika iznosila samo 3 boda, što je uz važnost osvajanja bodova za daljnje natjecanje, donijelo i mogućnost promjene pozicija te dodatno doprinjelo draži utakmice. Podsjetimo kako je Szolnok u prvoj utakmici ova dva protivnika u prvenstvu pobijedio (8:11) na gostovanju u Budimpešti. Szolnok je krenuo jako od samog početka i poveo sa 2:0 (Aleksić i Gocić), no Jakšić i Szilárd poravnavaju rezultat. Younger svoji prvim pogotkom dovodi domaćine u vodstvo, no Mitrović koristi igrača više i poravnava rezultat (3:3), 56 sekundi prije kraja prve četvrtine. Sa dva pogotka iz brzih  akcija (Aleksić, 4.3 – 0:31) i Ćuk (5:3 – 0:08), donose ponovo prednost od dva pogotka prvaku Europe. U drugoj četvrtini bude se gosti. Četiri postignuta pogotka (Dénes Varga i sa 3 vezana pogotka stari lisac Norbert Madaras) i dobrom obranom koja je sačuvala vlastiti go u drugoj četvrini okreću rezultat i na poluvrijeme se odlazi sa 5:7! Kad spominjem dobru obranu, treba reći kako je na vratima FTC-a branio je mladi Vogel Soma (bio i u reprezentaciji za akciju prve faze Europa kupa) te i nije baš najbolje reagirao u prvom dijelu utakmice, no unatoč tome FTC je vodio! U nastavku ponovo gosti zabijaju (Mitrović iz igrača više) i podižu na +3. Smanjuje Younger, ali Dénes Varga ponovo vraća na +3 (6:9). Younger ponovo (sada pogotkom iz peterca) smanjuje vodstvo FTC-a, ali sada drugi Varga (Dániel) zabija sa igračem više za 7:10. Younger (njegov četvrti pogodak) i Gocić zbijaju za 9:10, no Nikić zabija za 9:11 i vraća goste na +2 na kraju treće četvrtine. U nastavku Szolnok pojačava pritisak i pokušava preokrenuti utakmicu. Zalánki smanjuje na samo jedan pogodak zaostatka (10:11), 5:42 do kraja utakmice. Nakon samo 30 sekundi, Nikić iz igrača više svojim drugim pogotkom donosi gostima ponovo 2 gola prednosti (10:12). Prlainović zabija iz peterca (11:12), samo 1:58 do kraja utakmice i sve je još otvoreno. Jakšić postiže svoj drugi pogodak samo 16 sekundi prije kraja i time riješava svaku neizvjesnost. FTC odnosi tri boda, ali ostaje na drugom jestu skupine A zbog +1 gol razlike u korist Szolnoka iz prve njihove utakmice. Nakon Egera u Ligi prvaka (dva puta!), sada je i FTC dobio Szolnok (na njihovom bazenu). Prvak Europe je evidentno u krizi i sigurno ne u dobroj formi. Teško će ovakvom igrom obraniti titulu i u Mađarskoj, a kamoli u Europi. Inače, utakmica je bila vrlo zanimljiva. Cseh je ponovo mijenjao Nagya i uveo mladog Kardosa, no niti taj potez nije pomogao domaćinu. Kardos jest imao nekoliko dobrih intervencija, no na kraju je njegov učinak bio lošiji od Nagyevog (Kardos 4/10, a Nagy 6/13). Utakmica je donijela još nekoliko interesantnih momenta. U prvoj četvrtini za Szolnok su zabijali 2x Aleksić, Gocić, Younger i Ćuk. A kad pogledamo listu strijelaca obje ekipe, onda to izgleda ovako:

Norbert Madaras proglašen je igračem 14. kola.

OB I., 14. kolo

A- skupina
AVUS–UVSE 9–4 (3–1, 4–3, 2–0, 0–0)
Golovi AVUS:
Garancsy 3, Basara 3, Ekler B. 2, Ukumanov,

Golovi UVSE: Tóth Z., Vogel S., Knézy, Baksa

BVSC-Zugló–VasasPlaket 9–8 (1–3, 3–2, 3–0, 2–3)
Golovi BVSC:
Pásztor 4, Létay 2, Ambrus, Szabó Bence, Czigány,

Golovi Vasas: Bencz 2, Babay 2, Sélley-Rauscher, Bóbis, Burián, Simon H.

Kaposvári VK–Debrecen 9–9 (2–3, 4–2, 1–2, 2–2)
Golovi Kaposvár:
Vindisch 3, Sántavy 2, Juhász-Szelei 2, Dobos, Lukács,

Golovi Debrecen: Vidović 3, Kállay 2, Durik 2, Macsi, Boros

Szolnoki Dózsa–FTC-PQS Waterpolo 11-13 (5-3, 0-4, 4-4, 2-2)
Golovi Szolnok: Younger 4, Gocić 2, Aleksić 2, Zalánki G., Ćuk, Prlainović,

Golovi FTC: Madaras N. 3, Varga Dénes 2, Mitrović 2, Nikić 2, Jakšić 2, Jansik Sz., Varga Dániel.

4

U B skupini Miskolc je lako savladao Szeged koji nema niti jednog osvojenog boda i koji je, kako sam već nekoliko puta do sada navodio, sa svojom praktično juniorskom ekipom najizgledniji kandidat za napuštanje najelitnijeg ranga natjecanja. Szentes i Tatabánya podijelili su bodove, kao i Honvéd i PVSK. Kako je poznato još iz prethodnog kola, zbog pokliznuća Pečuha u Szentesu i gubitka važnih bodova u predposljednjem kolu u utrci za plasman na mjesto koje vodi u gornji dom, utakmica u Budimpešti nije imala značaj za plasman jer je Honvéd bio siguran četvrtoplasirani. No, svakako je bila važna zbog bodova koji se prenose u nastavak natjecanja. Pečuh je počeo bolje (i ne samo počeo) i vodio 0:1 i 1:3 (rezultat kojim je završila i prva četvrtina). Honvéd je istim rezultatom uzvratio u drugoj četvrtini, pa se nakon 2. četvrtine na odmor otišlo sa nedlučenim rezultatom (4:4). U nastavku Pečuh ponovo vodi (4:5), Honvéd poravnava (5:5), a onda se gosti odvajaju na 3 pogotka prednosti (5:8, 2:30 prije kraja 3. četvrtine). Do kraja četvrtine domaćini smanjuju na 6:8, ali u posljednjoj četvrtini gosti iz kaznenog udarca (Lajkó Márton) ponovo vraćaju na +3 (6:9, 5:55 do kraja utakmice). Szivós smanjuje na 7:9 udarcem iz faula, a dr. Illés Sándor na 8:9, samo 2:01 do kraja utakmice. I onda interesantna situacija, 1:37 do kraja isključen je vratar Honvéda, Attila Decker. Na vrata se povlači dr. Kiss Gergely (koji je igrao ovu utakmicu nakon nekoliko propuštenih)i brani udarac Rakonjca sa igračem manje! U Posljednjem napadu Honvéda, Rakonjac je isključen 10 sekundi prije kraja, a Szivós u 8 sekundi prije kraja zabija za 9:9! Interesantan tekst našao se ispod snimke te situacije na stranicama vlv.hu - u slobodnom prijevodu:

Ako imate još jednu i pol minutu do kraja utakmice, a vaš protivnik želi postići gol i imate isključenog vratara (svjetskog prvaka), pobrinite se da imate trostrukog olimpijskog prvaka koji vas može zaštititi! (Nakon toga, potreban je još samo jedan svjetski prvak koji će izjednačiti rezultat par sekundi prije kraja).

Druga utakmica koja je bila u direktnom prijenosu, je ona između prvo i drugoplasiranih Egera i OSC-a. Obzirom na razliku od 4 boda, nije moglo biti govora o promjeni pozicija, ali su i jednoj i drugoj ekipi bodovi bili važni zbog nastavka. Bolje su krenuli gosti i poveli sa 0:2 (Ubović i Erdélyi), da bi Eger uzvratio preko Lőrincza (prvo u prvoj, a zatim iz peterca u drugoj četvrtini). Domaćin nastavlja niz i pogotkom Angyala vodi sa 3:2, no Kovács ponovo vraća utakmicu u egal. Bedő Krisztián dovodi ponovo domaćine u vodstvo, ali samo 22 sekunde prije kraja četvrtine zabija Lukas Seman za 4:4 i rezultat sa kojim se otišlo na odmor. U trećoj četvrtini ponovo isti scenario, Hárai zabija za 5:4, a utakmicu u egal vraća Draško Brguljan. I dalje se igra gol za gol po istom principu – domaći zabijaju (opet Hárai), gosti poravnavaju (opet Brguljan). Samo 2:30 prije kraja utakmice gosti dolaze u vodstvo preko Erdélyia, ali već nakon 23 sekunde, pogotkom iz igrača više (Kovács) utakmica je u egalu (7:7). Jedna izgubljena lopta u napadu gostiju i lukavo odvajanje i bijeg u kontru Rašovića, dovode do pogotka za pobjedu Egera (8:7), 1:35 minutu prije kraja utakmice. OSC je bio blizu, dobro parirao domaćinu, ali je dojam kako nije bilo dovoljno koncenracije na kraju za pobjedu. Interesantna i napeta utakmica, u kojoj bih posebno istakao doprinos Mitrovića (15/22, 68%), koji je imao par zapaženih intervencija. Prema nekim, za sada neprovjerenim informacijama, on će iduću sezonu promijeniti klub (možda baš OSC!), a u Eger se, prema pisanju nekih portala iz USA vraća Valics Bence (1990. godište, u sezoni 2015./16. branio u Miskolcu i prvoj, 1.B ligi i mlađim kategorijama u Egeru u sezonama 2008./09 i 2010./11.).

B- skupina
ContiTech-Szeged–PannErgy-Miskolc 5–18 (2–4, 0–3, 0–5, 3–6)
Golovi Szeged:
Korbán 3, Berki, Fodor R.,

Golovi Miskolc:Bowen 5, Mišić 5, Sánta 2, Berta 2, Kuzmenko 2, Vadovics, Miličić

Metalcom Szentes–Tatabánya 8–8 (2–1, 1–3, 2–3, 3–1)
Golovi Szentes:
Nagy M. 2, Palotás 2, Vörös 2, Takács J., Vishnyakov,

Golovi Tatabanya: Kalanovics 3, Kolarik 3, Francsics 2

RacioNet-Honvéd–PVSK-Mecsek Füszért 9–9 (1–3, 3–1, 2–4, 3–1)
Golovi Honvéd:
Szivós 4, Illés 2, Kiss G., Simon R., Gyárfás,

Golovi PVSK: Csacsovszky A. 2, Chilkó 2, Lajkó 2, Krizsán, Szatmári, Rakonjac

ZF-Eger–A-Híd-OSC-Újbuda 8–7 (1–2, 3–2, 2–1, 2–2)

0

Dake, prvi dio prvenstva je završen, formirani su gornji i donji dom i sada se unutar tih novih grupa igra po principu svak sa svakim, ali ne i sa onim ekipama sa kojima se u prvom dijelu prvenstva dijelila grupa. Dakle, svaka ekipa ima nova 4 protivnika i igra se 8 kola (doma-vani), a sve to počinje već u subotu 24. veljače. Posljednja utakmica u ovoj fazi je 21. travnja (jer je između 24.3. i 14.4. pauza zbog Europa kupa). Uzbuđenja se nastavljaju.