Početna Gostujuće kolumne Završnica Komjádi Kupa
(1 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Autor Tomislav
Srijeda, 28 Ožujka 2018 23:55

Pécs - Abay Nemes Oszkár Sportuszoda, 26.-27.03.2018.

Nakon što je u polufinalu Pečuh takoreći sa zvukom sirene savladao Vasas, u finalu je ekipa Lukács Gergelya u prvoj četvrtini uspio preokrenuti vodstvo UVSE-a i na kraju slaviti za ponovljenu titulu osvajača Komjadi kupa!

U ponedjeljak i utorak odigrana je završnica Komjadi kupa na bazenu Abay Nemes Oszkár Sportuszoda u Pečuhu. Polufinalni parovi su bili FTC i UVSE te PSN Zrt.-PVSK i Vasas.

Polufinala

Ekipa Ferencvárosa igrala je protiv još jednog kluba iz Budimpešte - UVSE-a. Trener FTC-a,  Péter Imré zbog utakmice Euro Kupa, nije mogao računati na 3 igrača koja inače imaju pravo nastupa Manhercz KrisztiánaVogel Some Nikole Jakšića. Time su zeleno-bijeli umnogome olakšali svojim protivnicima, jer bi sa ovom trojicom prvotimaca (i reprezentativaca Mađarske i Srbije), zasigurno konkurirali za finale, a vjerojatno i za sam naslov. U prvoj četvrtini čak su i bez njih pružili dobru igru te vodili sa 4:3. No, već u nastavku su pali, UVSE je odigrao više nego uvjerljivo i dobio drugu četvrtinu sa 1:5. U posljednje dvije četvrtine koje su obje završile rezultatom 1:2, samo su utakmicu priveli kraju i plasirali se u finale sa konačnih 12-7.

Ekipa Pečuha počela je više nego uvjerljivo te vodila sa 4:0 kada su igrači Vasasa uspjeli postići svoj prvi pogodak (1:04 prije kraja druge četvrtine). I kao da je taj pogodak bio ono što je momcima iz Budimpešte bilo potrebno. Malo po malo, stigli su do izjednačenja na kraju treće četvrtine (4:4). No, za nagovještaj drame, 7 sekundi prije kraja ovog dijela igre, David Mijić samo 7 sekundi prije isteka vremena ponovo dovodi Pečuh u vodstvo (5:4). Vasas nastavlja sa dobrom igrom i na početku posljednje četvrtine ponovo poravnava rezultat (5:5). Zerinváry Lóránd ponovo dovodi domaću ekipu u vodstvo (6:5), a Bencz Rolf poravnava iz peterca (6:6). Ponovo Zerinváry (strijelac 4 pogotka na ovoj utakmici), pogotkom iz igrača više dovodi Pečuh u prednost (7:6), a samo 14 sekundi prije kraja utakmice Bencz (sa 3 pogotka najbolji strijelac Vasas na ovoj utakmici), vraća utakmicu u egal (7:7). I tada, samo 4 sekunde prije isteka vremena Vörös Tamás upućuje šut koji završava u mreži Vasasa i odvodi Pečuh u finale!

PSN Zrt.-PVSK - Vasas SC 8-7 (2-0, 2-2, 1-2, 3-3)

Finalni dan

U utakmici za broncu, Vasas je uvjerljivo savladao FTC rezultatom 16:7. Već u prvoj četvrtini Vasas je nagovijestio u kome smijeru će utakmica ići. Uvjerljivih 5:1 u prvom dijelu igre, i gotovo isto tako uvjrljivih 5:2 u posljednjoj četvrtini bili su i više nego dovoljni za broncu oko vrata igrača u plavo-crvenim bojama. Ponovo je kod Vasas najraspoloženiji strijelac bio Bencz Rolf sa ovog puta 7 postignutih pogodaka.

Prva četvrtina igrala se naizgled gotovo bez obrana (ne run and gun nego u ovom slučaju swim and gun). UVSE je čak vodio sa dva pogotka prednosti (1:3), no završilo je 5:4 za Pečuh pogotkom Lajkó Mártona udarcem iz prekršaja samo sekundu prije kraja četvrine. Druga četvrina donijela je drugačiju sliku domaće ekipe koja ju je sa 3:1 riješila u svoju korist. Prvo su Csacsovszky Erik i Szatmári Kristóf zabili za vodstvo od 3 pogotka prednosti (7:4), da bi Németh Domonkos smanjio na 2, a Csacsovszky pogotkom iz peterca vratio na 3 razlike za Pečuh (8:5). U nastavku utakmice Pečuh nastavlja sa efikasnom igrom (i kvalitetnijom igrom u obrani) te pogotcima dva Mártona (Lajkói Csaba),dolaze do 10:5. Za UVSE zabija Dala Döme (10:6), a onda ponovo 2 pogotka igrača Pečuha (sada Lajkó i Szatmári) za 12:6. Do kraja još samo jedan gol – za UVSE je bio precizan Rábavölgyi Zsombor,za konačnih 12:7. Lajkó MártonCsacsovszky Erik postigli su po 4 pogotka za Pečuh, dok je Baksa Benedek bio najbolji strijelac poražene ekipe sa 2 postignuta pogotka.

Utakmica za bronzu:

Vasas-FTC 16-7 (5-1, 3-2, 3-2, 5-2)
Golovi Vasas: Bencz 7, Sélley 3, Fazekas 3, Simon, Makszim, Ladányi,

Golovi FTC: Gál 2, Szőke, Goschi, Szabó II., Böröczky, Beliczay

Finale

PSN Zrt.-PVSK-UVSE 12-7 (5-4, 3-1, 2-1, 2-1)

4. FTC

Prema glasovima trenera, najbolji vratara turnira, 10. jubilarni Bródy Cup, osvojio je vratar Vasasa Kristóf Dévai.

*****

Tako je Pečuh po drugi puta (drugu godinu za redom) osvojio Komjádi-kup dokazujući tako kako ima iznimno dobru mladu ekipu koja već nekoliko godina igra i u seniorskom timu trenutno po mnogima najjače vaterpolo lige na Svijetu. Na stranu sada što su pojedine ekipe zbog njima znanih razloga (opravdanih ili neopravdanih), kalkulirale sa izostavljanjem svojih najboljih igrača, ekipa Pečuha je prikazanim nastupima više nego zasluženo osvojila ovaj vrijedan trofej. Posebno mi je drago što mogu napisati kako su u toj ekipi Toni Opačak i David Mijić, dva igrača ponikla u Osijeku, a koja svoj vaterpolski put i razvoj nastavljaju na tako značajnoj sceni kao što je Mađarska. Ovoga puta Toni se nije u ove dvije utakmice upisao u listu strijelaca (ovo je njegov drugi Komjádi kup), ali je bio iznimno važan igrajući na poziciji prvog centra izborivši nebrojena isključenja i često na sebe vežući po dva igrača. David se upisao jednom u listu strijelaca i ovo je njegov prvi trofej sa Pečuhom.

Obzirom na najave kako bi ova ekipa trebala ostati na okupu i slijedeću godinu (samo Lajkó je za sada najavio siguran odlazak, a Szatmári se još nije izjasnio), za očekivati je kako će prva ekipa Pečuha i dalje biti iznimno kvalitetna i tvrd orah mnogima u elitnom razredu i slijedeće sezone.

Posljednja izmjena Srijeda, 28 Ožujka 2018 23:56