Početna Gostujuće kolumne [MAĐARSKA LIGA] Play off 2. dio
[MAĐARSKA LIGA] Play off 2. dio PDF Ispis
(3 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Autor Tomislav
Petak, 25 Svibnja 2018 23:59

Prekjučer poslije podne odigrana je 4. utakmica finala prvenstva Mađarske. Nakon pobjede na svom bazenu u Szolnoku, prvak je izjednačio ukupni rezultat na 2-2 i potpuno vratio u borbu za osvajanje prvenstva i obranu titutle.

Nakon početnog vodstva FTC-a od 2-0, pri čemu je druga pobjeda ostvarena na bazenu u Szolnoku, bilo je vrlo izvjesno očekivati kako će Mađarska imati novog prvaka. No, kao i u polufinalnoj seriji protiv Egera, ekipa Szolnoka zaigrala je puno bolje i u trećoj utakmici „razmontirala“ aktualnog osvajača Europskog kupa. Briljirao je u toj utakmici Viktor Nagy (18/24 – 75%), kao i Zalánki i Younger koji su postigli 4 te Prlainović 3 pogotka. Sa druge strane, takva učinkovitost Szolnoka utjecala je na trenera FTC-a da zamijeni mladog Somu na vratima (4/13 – 31%), no niti drugi vratar Gárdonyi (0/5) nije uspio zaustaviti raspoložene strijelce Szolnoka.

U srijedu, u interesantnoj i napetoj utakmici, do samoga kraja vodila borba za odluku ili odlazak u 5. utakmicu. U početku se činilo kako će domaćin lako i ovu utakmicu rješiti u svoju korist jer je krajem druge četvrtine vodio 5:0. FTC postiže svoj prvi gol tek 1:55 minuta prije kraja druge četvrtine, a onda ubrzo (1:06) i drugi za 5:2, rezultat sa kojim se odlazi na poluvrijeme. U nastavku gosti nastavljaju svoj niz te postižu još dva pogotka, ali se ponovo bude napadači domaćina i Mezei sa igračem više nakon dugo vremena postiže pogodak za Szolnok (6:4). Nakon tog pogotka Prlainović sa velike udaljenosti vara Somu za 7:4. Ne predaju se niti gosti pa Mitrović smanjuje na 7:5 sa igračem više, a onda vratar domaćina i reprezentacije Viktor Nagy dobija isključenje s pravom zamjene! Na tribinama šok i nevjerica. Nagy izlazi, prosvjeduje, publika zviždi sucima, ali naravno promjene sudačke odluke nema i na vrata staje mladi Kardos. Nagy je do tada sakupio 9 obrana od 14 šuteva u okvir gola (64%) i sigurno bio vrlo zaslužan za onu seriju od 5 pogodaka na početku, kao i stabilnost cijele ekipe. No do kraja ove četvrtine rezultat se ne mijenja. Početkom posljednje četvrine Manhercz zabija za smo gol zaostatka (7:6) i gosti sve više pritišću. Postaje neizvjesno… hoće li ovo biti odlučujuća utakmica ili će domaćini uspjeti u namjeri da odluka padne u petoj utakmici? Aleksić svojim pogotkom 4 minute prije kraja ponovo diže na 2 pogotka razlike (8:6), ali ima se još dosta za igrati. No na kraju Jakšić zabija za 8:7 sa igračem više samo 32 sekunde prije kraja. Lopta je sad u posjedu domaćina, koji igra dugi napad, čuva loptu, a onda 8 sekundi prije kraja Varga Denes pravi prekršaj za izbačaj, i lopta ostaje u rukama domaćina koji poravnava rezultat u seriji na 2:2!

Ostaje sada za odigrati posljednju utakmicu ove sezone. Ona se ponovo igra u Budimpešti, u subotu, 26. svibnja u 17:00 sati.

Evo pregleda svih utakmica 2. dijela play-offa i konačni poredak ekipa u prvenstvu. Naravno, bez prva dva mjesta J!

Ob I., finale, 1. utakmica:(Komjádi bazen)

FTC-PQS Waterpolo – Szolnoki Dózsa 12-9 (2-3, 3-2, 4-2, 3-2)

FTC: Vogel – Szirányi, Jakšić, Varga Dániel, Varga Dénes 4, Jansik Sz. 1, Mitrović 3. Zamjene: Sedlmayer, Madaras 1, Pohl, Vámos 1, Nikics 2, Német. Trener: Varga Zsolt

Szolnok: Nagy V. – Gocić, Zalánki 1, Mezei 1, Younger 2, Prlainović 3, Jansik D. Zamjene: Bátori 1, Hangay Z., Aleksić, Ćuk 1, Kis G., Fülöp. Trener: Cseh Sándor

Ob I., finale, 2. utakmica:(Szolnok)

Szolnoki Dózsa – FTC-PQS Waterpolo 9-14 (2-4, 3-4, 1-3, 3-3)
Golovi Szolnok: Younger 3, Ćuk 2, Zalánki 1, Gocić 1, Aleksić 1, Prlainović 1

Golovi FTC: Varga Dénes 4, Jakšić 3, Vámos 2, S. Mitrović 2, Nikić 2, Madaras 1

Ob I., finale, 3. utakmica:(Komjádi bazen)

FTC-PQS Waterpolo – Szolnoki Dózsa 6-14 (1-4, 3-3, 2-3, 1-4)

FTC: Vogel – Szirányi, Jakšić, Varga Dániel, Varga Dénes 1, Jansik Sz., Mitrović 1. Zamjene: Sedlmayer, Madaras, Pohl, Vámos 3, Nikić 1, Német, Gárdonyi (vratar). Trener: Varga Zsolt

Szolnok: Nagy V. – Gocić, Zalánki 4, Mezei, Younger 4, Prlainović 3, Jansik D. 1. Zamjene: Bátori, Hangay Z., Aleksić 1, Ćuk, Kis G. 1, Fülöp. Trener: Cseh Sándor

Ob I., finale, 4. utakmica:(Szolnok)

Szolnoki Dózsa – FTC-PQS Waterpolo 8:7 (2:0, 3:2, 2:3, 1:2)

SZOLNOK: Nagy V. – Gocics, Zalánki 1, Mezei 2, Younger 1, Prlainović 1, Jansik D. Zamjene: Bátori, Hangay Z. 1, Aleksić 1, Ćuk 1, Kis G., Fülöp, Kardos (vratar). Trener: Cseh Sándor
FTC: Vogel – Vámos 3, Szirányi, Jakšić 1, Varga Dániel, Varga Dénes, Mitrović 1. Zamjene: Sedlmayer, Madaras, Manhercz 1, Pohl, Nikić, Jansik Sz. 1. Trener: Varga Zsolt

Eger je očekivano slavio u obje utakmice i rezultatom 2:0 u međusobnim susretima osvojio broncu.

3. mjesto:

ZF-Eger-A-HID OSC ÚJBUDA 11–5 (2–0, 3–3, 4–1, 2–1)
Golovi Eger: Rašović 5, Vlachopoulos 2, Hárai 2, Hosnyánszky 1, Avramović 1,

Golovi OSC: Burián 2, Hegedüs 1, Erdélyi 1, Juhász 1

A-HID OSC ÚJBUDA-ZF-Eger7-9 (1-3, 1-4, 1-2, 4-0)

Golovi OSC: Brguljan 2, Kovács G. 1, Burián 1, Salamon 1, Tóth 1, Ubović 1

Golovi Eger: S. Rašović 4, Kovács G. 2, Hárai 1, Hosnyánszky 1, Vlachopoulos 1

(sa 2-0 u pobjedama Eger osvaja broncu)

U borbi za 5. poziciju u prvenstvu BVSC je bio bolji u tri susreta. Ovo je za njih veliki uspjeh, pomak u odnosu na prošlu sezonu i podsjećam kako je ovo jedna od rijetkih ekipa koja igra bez stranaca. Ova pozicija vodi ga u Euro kup naredne sezone, dok Miskolc, koji je ondje bio lani i koji je najavio dodatna pojačanjakako bi napao nekog od velike četvorke naredne sezone, mora biti nezadovoljan. Inače, kao i do sada u prvenstvu i u ovoj posljednjoj i odlučujućoj utakmici bilo je spornih situacija. Kod rezultata 4:6, 20 sekundi prije kraja treće četvrtine isključen je bez prava zamjene (brutality) je igrač Miskolca Berta József. Naravno to je za sobom povuklo peterac kojim su domaćini došli na samo gol zaostatka (5:6). U nastavku su iskoristili svoju predonost, izjednačili i poveli sa 7:6, no Miskolc se nije predavao pa je došao do izjednačenja (7:7). BVSC onovo postiže pogodak za vodstvo (Czigány Károly), a 51 sekundu prije kraja Nagy poravnava (8:8) i odvodi utakmicu u peterce u kojima je BVSC bio uspješniji.

5. mjesto:

BVSC-Zugló-PannErgy-MVLC 9-8(2-1, 4-3, 0-2, 3-2)

Golovi BVSC: Pásztor 2, Létay 2, Kovács 1, Mészáros 1, Csapó 1, Czigány 1, Török 1

Golovi Miskolc: Bowen 3, Mišić 2, Berta 1, Nagy Á 1, Kuzmenko 1

PannErgy-MVLC-BVSC-Zugló 12-10 (4-3, 3-2, 3-3, 2-2)

Golovi Miskolc: Nagy Á. 5, Miličić 2, Bowen 2, Berta 1, Jakab 1, Vadovics 1

Golovi BVSC: Létay 3, Mészáros 2, Ambrus 1, Csapó 1, Czigány 1, Török 1, Pásztor 1

(ovom pobjedom Miskolc poravnava rezultat na 1-1 u dobivenim utakmicama)

BVSC-Zugló–PannErgy-Miskolci VLC 8–8 (1–1, 1–2, 3–3, 3–2 – ötméteresekkel: 6–5)

Golovi BVSC: Czigány 3, Pásztor 2, Török 1, Létay 1, Csapó 1

Golovi Miskolc: Halek 3, Nagy Á. 2, Berta 1, Mišić 1, Lukács D. 1

BVSC  omjerom pobjeda 2-1 osvaja 5. mjesto

U borbi za 7. mjesto igrane su samo dvije utakmice. Honvéd je bio bolji u oba susreta. Posebno interesantno je bilo u prvom susretu koji je domaćin gubio 2:7 na poluvremenu. Tada igrač gostiju Macsi Patrik radi prekršaj za izbačaj bez prava zamjene, ali domaćin ne iskorištava priliku da iz peterca smanji razliku. U nastavku ipak koristi 4 minute sa igračem više i radi seriju od 3 gola (5:7), a tada se igra gostiju raspala te nastavljuju puniti mrežu gostiju, potpuno okreću reultat i dolaze do vodstva od 10:7 krajem posljednje četvrtine (2:17). Sa dva pogotka gosti samo ublažavaju poraz (drugi je za konačnih 10:9 postignut 22 sekunde prije kraja susreta. U drugom susretu igranom u Debrecenu gosti su vodili do druge polovine druge četvrtine kada domaćini poravnavaju na 6:6, a do kraja i prelaze u vodstvo (7:6). U trećoj četvrtini igralo se gol za gol pri čemu su domaćini bili stalno u vodstvu do pred kraj (2:01) kada ponovo gol za +1 zabijaju gosti (9:10), no već nakon 30 sekundi domaći ponovo vraćaju utakmcu u egal te rezultatom 10:10 završava treće četvrtina. Pogotkom iz peterca Debrecen ponovo vodi, a na isti način Honvéd poravnava. Za 12:11 precizan je Boros za domaće, a iz još jednog peterca Illés zabija za 12:12. Samo 40 sekundi prije kraja Szivós prvo golom iz faula zabija za 12:13, a onda blokom spriječeva novo izjednačenje i donosi pobjedu ekipi iz budimpešte koja osvaja 7. mjesto. Za obje ekipe ovo je pomak u odnosu na prošlu sezonu – podsjećam, Honvéd je bio 9., a Debrecen 11.

7. mjesto:

Racionet Honvéd-DEBRECEN 10-9 (1-3, 1-4, 5-0, 3-2)

Golovi Honvéd: Manhercz Á. 3, Kiss B. 1, Kiss G. 1, Simon R. 1, Simon A. 1, Illés 1, Irmes P. 1, Balakirev 1 .

Golovi Debrecen: Boros 3, Macsi 2, Szőke 2, Smitula 2

Debrecen-Racionet Honvéd 12-13 (3-4, 4-2, 3-4, 2-3)

Golovi Debrecen: Boros 5, Vidović 2, Szőke 1, Kállay 1, Fekete 1, Smitula 1, Durik 1

Golovi Honvéd: Szivós 3, Gyárfás 3, Kiss B. 2, Simon R. 2, Illés 2, Irmes P.

(sa 2-0 u pobjedama Honvéd osvaja 7. mjesto)

Regionalni darby, El Classico dunavske regije pripao je ekipi iz Kaposvára koja je gubila u seriji sa 0:1, ali je uspjela preokrenuti i sa 2:1 osvojiti 9. mjesto.I ovdje su obje ekipe završile sezonu rangirane bolje nego lani – Kaposvár je bio 10., a PVSK 12.

9. mjesto:

PVSK-Mecsek Füszért – Kaposvár 13-9 (5-2, 3-1, 3-0, 2-6)

Golovi PVSK: Csacsovszky E. 4, Szatmári 4, Chilkó 2, Csaba 2, Lajkó 1

Golovi Kaposvár: Juhász-Szelei 2, Kovács O. 2, Giga 2, Sántavy 1, Dobos 1, Tóth 1

Kaposvári VK–PVSK-Mecsek Füszért 7–6 (2–0, 0–2, 2–3, 3–1)

Golovi Kaposvár: Dobos 2, Kovács O. 2, Vindisch 1, Sántavy 1, Varga Zs. 1,

Golovi PVSK: Chilkó 3, Csaba M. 1, Szatmári 1, Csacsovszky A. 1

Omjer nakon druge utakmice: 1–1

PVSK-Mecsek Füszért –Kaposvár VK 6–10 (2–2, 1–2, 1–4, 2–2)

Golovi PVSK:Lajkó 2, Szatmári 2, Csacsovszky E., Krizsán,

Golovi Kaposvár: Juhász-Szelei 3, Kovács O. 2, Giga 2, Vindisch, Németh L., Lukács Á.

Kaposvár omjerom pobjeda 2-1 osvaja 9. mjesto

I u borbi za 11. mjesto, ekipa koja ga je na kraju osvojila započela je seriju porazom. No Szentes je na kraju sezone našao snage i motiva i u 3 utakmice uspio savladati Vasas za kojeg je ovo 12. mjesto  u odnosu na 8. od prošle sezone loš rezultat. Za Szentes koji je bio 15. prošle sezone ovo je svakako uspjeh.

11. mjesto:

VasasPlaket-Metalcom Szentes 8–7 (2–0, 1–1, 3–2, 2–4)

Golovi Vasas: Bencz 3, Bóbis 2, Sélley-Rauscher 1, Marnitz G. 1, Steinmetz Á. 1,

Golovi Szentes: Somogyi 3, Nagy M. 2, Hegedűs B. 1, Pellei 1

Metalcom Szentes-VasasPlaket 11-3 (2-0, 1-1, 4-1, 4-1) (az állás: 1-1)

Golovi Szentes: Nagy M. 2, Pellei K 2, Takács 1, Hegedűs 1, Pellei 1, Kiss K. 1, Somogyi 1, Vörös 1, Tóth 1

Golovi Vasas: Bencz 1, Marnitz 1, Simon 1(1-0-ra vezet a Vasas)

(ovom pobjedom Szentes poravnava rezultat na 1-1 u dobivenim utakmicama)

VasasPlaket–Metalcom-Szentes9–10 (2–3, 2–1, 2–4, 3–2)

Golovi Vasas: Marnitz G. 3, Sélley-Rauscher 2, Hőna 2, Bóbis 1, Steinmetz Á. 1,

Golovi Szentes: Nagy M. 2, Vörös 2, Pellei 2, Kiss K. 1, Hegedűs 1, Somogyi 1, Takács J. 1

Szentes omjerom pobjeda 2-1 osvaja 11. mjesto

Za AVUS, novaka u ligi 13. mjesto je više nego solidan rezutat. Podsjećam, oni su kao pobjednici prve B lige (OB I/B) direktno ušli u prvu ligu, ali nisu imali puno vremena i izbora što se tiče pojačanja. Cilj je, siguran sam bio ostati u elitnom razredu i naredne sezone i u tome su više nego uspjeli. Ostaje vidjeti koliko će i kako prosložiti i pripremiti ekipu za narednu sezonu, ali u svakom slučaju rade kvalitetno (imaju kvalitetan tim stručnjaka), dobre uvjete te očekujem još dobrih vijeti iz Szombathelya. Tatabánya je zauzela istu poziciju kako i lani.

13. mjesto:

AVUS-Tatabánya 11-6 (2-2, 2-2, 3-1, 4-1)

Golovi AVUS:: Basara 5, Juhász 2, Garancsy 1, Baj 1, Ekler 1, Kurucz 1

Golovi Tatabánya: Kolozsi 3, Szentesi 1, Katonás 1, Kolarik 1

Tatabánya-AVUS11-14 (1-2, 2-4, 4-4, 4-4)

Golovi Tatabánya: Kolozsi 5, Kolarik 2, Kalanovics 1, Szentesi Á. 1, Fazekas 1, Katonás 1

Golovi AVUS: Kiss Cs. 4, Garancsy 3, Takács 2, Basara 2, Polovic 1, Ekler B. 1, Sági 1

(sa 2-0 u pobjedama AVUS osvaja 13. mjesto)

Za Szeged se znalo već gotovo na samom početku prvenstva kako je najizgledniji kandidat za ispadanje iz prve lige. Do kraja natjecanja se to iz utakmice u utakmicu samo i potvrdilo.

UVSE se kroz dvije utakmice lako obračunao sa prošlosezonskim osvajačem 7. mjesta. Veliki je to pad za nekad moćni Szeged i ostaje za vidjeti što će i kako ljudi iz kluba riještiti ovaj problem. Odlaskom glavnog sponzora počela je i njihova kalvarija i sada su ostali juniorskim timom igrati najjaču seniorsku ligu na svijetu. UVSE je završio na 15. mjestu, što je pad za jedno mjesto u odnosu na prošlu sezonu. Najave su da će u narednoj sezoni promijeniti trenera pa ćemo vidjeti kako će se to odraziti na igru i rezultat.

15. mjesto:

UVSE-CONTITECH SZEGED 11–5 (4–1, 2–0, 2–2, 3–2)

Golovi UVSE: Vogel Simon 4, Korényi 3, Dala D. 2, Keresztúri 1, Baksa 1,

Golovi Szeged: Irmes M. 1, Fodor R. 1, Börcsök 1, Mekkel 1, Mičkić 1

ContiTech Szeged-UVSE6-13 (0-3, 3-2, 2-6, 1-2)

Golovi Szeged: Lakatos 2, Szilvasán 1, Korbán 1, Irmes M. 1, Börcsök 1

Golovi UVSE: Vogel S. 2, Keresztúri 2, Knézy 2, Korbács 2, Dala 2, Tóth 1, Korényi 1, Vigvári 1

(sa 2-0 u pobjedama UVSE osvaja 15. mjesto)

Konačni poredak od 3. – 16. mjesta u sezoni 2017./18.

16. mjesto: ContiTech Szeged

Dakle, konačni rasplet očekuje se u subotu, 26. svibnja, kada u 17:00 sati u Budimpešti počinje 5., odlučujuća utakmica za prvaka Mađarske. Hoće li Szolnok nakon gubitka od 0:2 u seriji uspjeti obraniti titulu ili će FTC nakon 18 godina ponovo postati prvak?

Posljednja izmjena Subota, 26 Svibnja 2018 00:18