Početna Pogled s desna Hrvatska odlična protiv Rusije
Hrvatska odlična protiv Rusije PDF Ispis
(5 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Četvrtak, 16 Studenog 2017 00:33

Hrvatska je odigrala prvu utakmicu nakon osvojenog SP-a ovo ljeto. Bez najboljeg igrača Sukna (bolest), Jokovića i Bušlje (odmor) te Šetke i Krapića (ozlijede). Uvjerljivo, 14:4, pobijedili smo dobru momčad Rusije uz jako dobru igru.

U Zadru smo dočekali Ruse koji su nas namučili u Budimpešti ovo ljeto. Bez Sukna koji je ne samo najbolji igrač već i vođa momčadi, onaj koji čini razliku i suigrače boljima, bez Jokovića nositelja igre, prvog beka Bušlje i Šetke igrača značajne minutaže i uloge. Tek je Krapić manje bitan pogotovo u svijetlu povratka Vrlića u reprezentaciju Hrvatske. Tj. krivo je napisati povratak kad mu nikad nitko ranije nije ni uputio poziv u reprezentaciju. Tek sada u 32. godini po prvi put oblači reprezentativnu kapicu i sa Lončarom čini fantastičan sidrunski par koji mogu igrati protiv baš svake bekovske linije na svijetu.

Rusi su imali 3 izmjene u odnosu na ljeto. Ali sva tri igrača koja su otpala Vasilyev, Bugaychuk i Suchkov su imali najmanju minutažu u toj našoj međusobnoj utakmicu, a zamijenili su ih Odintsov, Koptsev i Kharkov. Bio je tu i golman Ivanom koji je propustio SP zbog ozlijede te je i on puno kvalitetniji golman od mladog Statsenka.

Hrvatska je u prva dva napada napravila dvije kontre, prvo Vukičević (nije zabio) pa Fatović koji je zabio prvi od svojih pet golova ove večeri. Odmah je Evstegneev zvao time out jer je plivanje inače dosta dobar dio ruske igre. Izostankom Sukna, Fatović je dobio puno više prostora i ovlasti na lijevoj strani. Zabio je dva peterca, dvije kontre 1 na 0 i još jedan gol s krila kada je greškom obrambenog igrača ostao sam. Imao je još 4 pokušaja s vanjskih pozicija (korner, blok beka, stativa, blok njegovog čuvara). Osim toga imao je 3 odlične asistencije i nekoliko odličnih reakcija u zonskoj obrani.

Garciji jedinom udarnom igraču desne strane u ovoj utakmici, pomagali su Zović i Bašić. Po godinama su skoro isti kao Fatović, ali igrom su još daleko da se izbore za nastup na nekom velikom natjecanju. Još uvijek im je konkurencija prejaka. Na poziciji beka konačno je poziv dobio i Benić. Ove sezone je napravio dodatni iskorak i očekujemo da bude ozbiljan kandidat za trećeg beka u Barceloni iduće ljeto. Marinić Kragić je igrač kojemu su ovakve utakmice domet i obzirom na godine nema neku bajnu perspektivu da ubuduće napravi korak više. Obzirom da se često spominje nadarena generacija U20 vjerujem da bi bilo puno bolje nekoga od mlađih uvoditi u ovakvim utakmicama.

Utakmica je na kraju završila 14:4. Rusi su igrali presporo, statično i predvidivo u napadu. Isključivo na sidrune, a onda kad bi i izborili igrača više nisu bili opasni. Tek su iz sedme akcije prvi put zabili, a ukupno su imali 2/9 realizaciju igrač više. Zasluga je to i pokretljive i kompaktne obrane Hrvatske. S druge strane naši su igrali jako dobro s igračem više. Jednostavno, brzo i efikasno. Lakoćom smo dolazili do realizacija i imali 6/8 polovicom treće četvrtine i do kraja malo pokvarili postotak za konačnih 7/12.

Osim odlične igre obrane i Bijač je bio jako dobar. Primio je jedan kiks gol kroz ruke iz ogromne udaljenosti što je bio jedini gol Rusije u prve tri četvrtine dok je on bio na golu. Sidrunski dvojac izvrstan, Vrlić je zabio gol s dva metra, zaradio 2 peterca i tri igrača više. Lončar je dodao peterac i 5 igrača više.

Posebne pohvale za igru naše reprezentacije idu i zbog načina na koji smo odigrali bez Sukna. Rusija ima dobru momčad i sigurno da bi morali puno bolje parirati, pogotovo kad smo u ovakvom sastavu. Igrali su loše, a kroz treću četvrtinu su se i potpuno raspali. Tada su im u tri uzastopne situacije s igračem više ispadale lopte kao da se radi o amaterima. Merkulov nevidljiv, ljevaci bezopasni, Kholod, Shepelev i svi ostali loši. Dijelom i zbog vlastitih problema, ali i dobrim dijelom zbog odlične igre Hrvatske.