Početna Pogled s desna [FINALE PH 2018] Jug ponovno prvak
[FINALE PH 2018] Jug ponovno prvak PDF Ispis
(8 ocjena, prosjek: 4.50 od 5)
Srijeda, 30 Svibnja 2018 23:51

Jug je obranio naslov prvaka države i sa ukupno 3 u nizu došao do 14 naslova prvaka Hrvatske. Ovo je treći naslov ove sezone koja završava idući vikend s final8 u Genovi.

U još jednoj dominantnoj utakmicu u kojoj su promašili mnoštvo kontri - da je realizacija tih situacija bila na pristojnoj razini razlika na semaforu bila bi još jedanput ogromna. I ovako s 4:9 nije puno bolje. Najviše o igri Mladosti govori statistika realizacije napada s igračem više, nevjerojatnih 2/19 (trebalo je biti 1/19 da je delegat Bebić radio svoj posao).

Poveo je Jug odmah na startu, Garcia iz peterca kojega je zaradio Lončar, a Radu je odmah izjednačio nakon još jednog očiglednog odgurivanja preko vode, ali Štampalija je opet nijem. Idućih 16 minuta Mladost nije zabila. U tom periodu promašili su 9 igrača više. Jug je preko odličnog Lončara prvu četvrtinu završio s 1:3. Benić s igračem više i Garcia iz drugog peterca, ovaj put ga je zaradio Renzuto, postavljaju 1:5 na poluvremenu.

Zović i Fatović zabili su po gol u trećoj, a Mladost je otišla na 0/12 s igračem više. U ovoj četvrtini vidjeli smo najbolji potez utakmice. Marcelić je obranio kontru 2 na 1 i to na prebačaj s desne na lijevu stranu, šut Fatovića na prvu. Fenomenalna obrana, za anale. Do tada je Jug promašio najmanje 4 čiste kontre pa je Mladost jako sretna što je samo 2:6. Rašović je nakon jednog produženog faula protiv Radua dobio s pravom zamjene. Kada je isto napravio Valečić Lončaru u trećoj četvrtini, odluka je samo običan izbačaj. Inače je Radu i kasnije izmijenio par udaraca s Macanom u jednom duelu (opet samo izbačaj Macana umjesto obostranog), a pred kraj još jedan duel s Ivankovićem o čemu kasnije.

Lončar udarcem s 5 metara i Joković iz rekontre postavljaju 2:8 početkom zadnje četvrtine. Mladost je nakon još jednog promašaja, odlučila 14-tu akciju s igračem više ipak realizirati. Zabio je Marković, iako je Garcia bio jako blizu da i taj pokušaj blokira. Na 3:20 do kraja, opet Radu ulazi u klinč protiv nekog Jugaša, većina toga odvija se ispod vode iako se mogu vidjeti naznake, a onda Ivanković zamahuje šakom koja je ispod, ali lakat i veći dio ruke izranjaju i očigledno udara Radua za brutaliti. Odmah peterac kojega Bijač brani Raduu, a u idućih 4 napada Mladost zabija samo jedan gol. I to se Jug već skoro obranio kada je samo 5 sek do kraja napada Bajić zvao time out. Mladost je besmisleno potrošila i tih 5 sekundi, ali već drugi put sat na zapisničkom stolu ne kreće i Bebić kao delegat umjesto da da loptu Jugu (igrači su već krenuli lagano plivati prema centru) jer je očito isteklo tih preostalih 5 sekundi, on vraća sat na 6 sekundi do kraja napada?! Jug prestaje igrati obranu pa Paškvalin zabija.

Mladost je imala 15 igrača više na uobičajeni način i još 4 napada po 30 sekundi s igračem više tijekom brutalitija. Zabili su samo 2. Većinu situacija nisu uspijevali napraviti niti 2-3 suvisla dodavanja, a kamoli situaciju koja je izgledala da bi mogli zabiti. Najviše puta je pokušavao Bukić s lijevog krila, 3 puta mu je Bijač obranio jednom je šutirao preko gola. Marković je 3 puta (gol, blok i unutrašnji dio stative), 4 puta nisu ni šutirali i ostali su se izredali po jednom. Tragično je bilo gledati te akcije, bez ikakvog smisla i stalno na jedan te isti način. Najtragičnija je bila 13. akcija kada je Paškvalin ničim izazvan s prve stative počeo plutati po sredini, na nekih 4 metra, kao da je bova kojoj je puknuo konop pa sad lagano slobodno pluta i čeka da je netko pokupi. Tada je prvi put zaštekao sat na zapisničkom stolu. Šteta, tko zna gdje bi Paškva otplutao u još 4-5 sekundi što je preostalo s igračem više.

Jedini koji je pružio dobar nastup za Mladost je Marcelić kojemu je ovo bila možda i najbolja partija karijere. Imao je na kraju 10 obrana, osim spomenute fenomenalne još niz odličnih.

Jug je odigrao malo prenonšalantno u napadu. Radile su se greške kojima nije mjesto u finalnu PH. Od promašenih kontri - 4 je stvarno previše - pa do nonšalancije i s igračem više. Posebice u nekim spuštanjima lopte na Macana na stativu. Realizacija isto tako loša. Samo 4/13. Bijač i Lončar fenomenalni. Prvi 11/14 obrana, drugi izboreni peterac, 3 igrača više, gol s 2 metra, s 5 metara i s igračem više. Još treba istaknuti da su u ovoj utakmici minutažu imala dva 16-godišnjaka, Stahor i Žuvela.

Jug je slavio u ovoj utakmici i osvoji 14-ti naslov prvaka Hrvatske. Za 8 dana očekuje ih Szolnoki u četvrtfinalu Lige prvaka pa nema previše vremena za slavlje. Na tribinama opet jako malo publike, 200-ak gledatelja.

4. finalna utakmica PH

HAVK Mladost - Jug Croatia osiguranje 4:9 (1:3, 0:2, 1:1, 2:3)

Suci: Štampalija (Šib) i Prančić (Split).

Mladost: Marcelić (10), Radu 1(0), Zović 1, Bajić, Biljaka, Bukić, Marković 1, Lazić, Markić, Paškvalin 1, Valečić, Bašić, Slade, Miloš 1. Trener: Zoran Bajić.

Jug: Bijač (11), Macan, Fatović 1, Lončar 3, Joković 2, Garcia 2(2), Ivanković, Rašović, Renzuto, Žuvela, Benić 1, Lozina, Jarak, Stahor. Trener: Vjekoslav Kobešćak.

Osobne pogreške: Mla 16, Jug 16

Igrač više: Mla (0/5+0/4+0/3+1/3 I + 1/4)= 2/19 (11%) Jug (1/3+1/2+1/6+1/2)= 4/13 (31%)

Peterci:  Mla 0/1,  Jug 2/2

obrane: Marcelić (2/5+3/5+4/5+1/3)= 10/19 (53%); Bijač(3/4+5/5+2/3+1/1)= 11/14 (79%) Jarak (0/1)