Početna Pogled s desna [EP 2018] 1/4finale: Hrvatska sretno i borbeno preko Crne Gore
[EP 2018] 1/4finale: Hrvatska sretno i borbeno preko Crne Gore PDF Ispis
(3 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Srijeda, 25 Srpnja 2018 13:47

Hrvatska je pobjedila Crnu Goru 9:7 preokretom u  zadnjoj četvrtini. Crna Gora je bila puno bolja u prvoj polovici utakmice, ali je Hrvatska uz dosta sreće u napadu i dobrom obranom držala priključak dok Crna Gora nije pala u zadnjih 10-12 minuta.

Hrvastka i Crna Gora činili su jedini 1/4finalni par u kojem su se sastale dvije do sada neporažene momčadi; Hrvatska s 3 pobjede, a Crna Gora također uz još jedan neodlučeni rezultat protiv Španjolske. I bio je to najneizvjesniji susret jučer.

Crna Gora je počela puno bolje, odmah su poveli 2:0 i kasnije vodili 3:1, 4:2 i 5:3. Hrvatska je prvi put izjednačila na 5:5 na 2 i po minute do kraja treće četvrtine. Do tada smo više nego sretno zabili gol za 2:3 (Buljubašić pokupio loptu kao igrač na druoj stativi koja je pala na vodu jer je bila loše dodana prema Vrliću na prvu stativu) i za 3:4 (Macan pokupio loptu kao igrač na stativi koju su Crnogorski igrači već blokirali i zabio šraubom). Bili su to trenuci koji su trajali čitavih 20 minuta u kojima nismo mogli zabiti suvisao gol. Međutim, Crna Gora se nije uspjela odlijepiti. Najbolju priliku su imali na startu treće četvrtine kada je Spaić s igračem više ostao potpuno sam ispred Bijača za odlazak na +3 (2:4 na 2:5), ali Bijač izvrsno brani. Idući napad je i Ivović pokušao iz odlične situacije s lijevog vanjskog, ali je Bijač opet izvrstan.

Gol za izjedančenje, za 5:5 zabio je Fatović koji je uplivao i pobjegao čini mi se Đurđiću. Ti njegovi golovi su pravo bogatstvo. I kad ne ide, pa i kad ide, ali je teško jer se za svaki gol moraš jako pomučiti, Loren u svakoj utakmici, na ovaj ili sličan način zabije gol ili čak i dva. A takvi golovi daju snagu momčadi i daju vjeru da ćeš okrenuti i pobjediti.

Prvi put smo poveli 7:6 odmah na startu zadnje četvrtine. Opet brzinsko dodavanje Xavija dok se obrana još ne postavi s igračem više i Lončar lagano zabija. Imala je Crna Gora odmah priliku za izjednačenje, ali i Mišiću sa stative brani Bijač. Slijede dva gola Hrvatske – Joković iz peterca i golčina s igračem više. Dodao je Vukičević s lijevog vanjskog na prvu stativu na Lončara, a on ne šutira nego prebacuje loptu na Bušlju na drugoj stativi koji je proslijeđuje u gol. Možda i najbolja akcija cijelog EP-a za 9:6 i rješavanje pitanja pobjednika u ovoj utakmici.

Hrvatska je imala puno sreće. Ovakva dva gola s vode na stativama se zabiju jednom u sezoni, a ne dva puta u istoj utakmici. Kad je Crna Gora unatoč puno boljoj igri čak 20 minuta ostala nadohvat ruke bilo je očekivano da će uslijediti njihov pad, a samim time i dizanje Hrvatske. Jer, Crna Gora je do tada igrala izvrsnu obranu. S igračem manje bili su iznimno pokretljivi. Od ostalih akcija imali smo 1/5 do tog trenutka. Međutim i Crna Gora je dosta toga propustila u napadu. Imali su tada 4/9 igrača više, što je solidno, ali ne smiju se događati promašaji poput Spajićevog kada je bio potpuno sam ispred Bijača. Smiju, ako je obrana u stanju igrati čitavih 32 minute kao što su to bili u prvih 20. Ali tada smo izradili pravu akciju na stativu, tj. Buljubašić je ostavljen potpuno sam što Xavi ne propušta kazniti. Zaradili smo dva peterca, Fatović je uplivao i još spektakularana akcija za kraj. Previše za Crnu Goru koja je u tom istom periodu zabila samo 2 gola. Ukupno smo u druge dvije četvrtine imali realizaciju igrača više 4/5.

Gojković se malo previše prilagođavao protivniku. Zato je dobar dio utakmice, po statistici čak četvrtinu i po (12 minuta) igrao bez ijednog sidruna. U početku je znao često ulaziti Aleksandar Radović s Vukičevićem ili Fatovićem. Ali takav način igre dodatno iscrpljuje igrače. I vidjelo da se ne mogu izdržati u istom ritmu u  zadnjem dijelu utakmice. Ivović i Janović praktički nisu izlazili iz bazena. U nas su svi, osim Lovre Miloša koji je ušao samo jedan napad u početku četvrte četvrtine, imali manje ili više značajnu minutažu. A i imamo više plovnijih i laganijih igrača.

Ivović je još jednom odigrao odličnu utakmicu. I u obrani i u napadu. Stalno je igrao na lijevoj strani, a povremeno i na beku gdje je imao niz odličnih obrana. Međutim, jednom je malo zakasnio i skrivo peterac na Vrliću. Gojković ga je i u prijašnjim i u ovoj utakmici u par navrata slao na lijevo krilo s igračem više. Crna Gora je puno opasnija kada je on na lijevom vanjskom. Crna Gora ostala je potpuno bez učinka desne strane. Brguljan samo jedan šut, A. Radović dva, a Đ. Radović bez iti jednog pokušaja. Nula golova, skoro i nula pokušaja. Morali bi malo poraditi na balansu akcija, kako bi i druga, lijeva strana imala više prostora.

Bijač nije imao statistički veliku utakmicu, ali faktički je bio ključni pojedinac. Obranio je čak 4 šuta s igračem više, od čega 3 sa 2m i jednom Ivoviću s ljevog krila. Imao je još jednu izvrsnu obranu Ivoviću koji je imao dosta prostora na lijevom vanjskom. Po statistici još samo dvije obrane (ne sjećam se situacija), ali vidimo da su skoro sve bile ključne. Nekad golman ima statistički puno bolji učinak, a od toga nakupi 6-7 obrana da samo skupi lopte s 8 metara na isteku napada.

Bušlje je odigrao jako dobro na beku. Imao je dosta kvalitetnih intervencija, zaradio je i peterac u tranziciji. Opet je dobio prljavi udarac od Spaića koji ga je i na Europa kupu u Rijeci provocirao. Zabili smo čak 4 gola preko 3 beka (Buljubašić 2 – sva 4 sa stative s igračem više). Nitko na kraju ne pita kako, jer sreća prati hrabre. Ukupno je bilo jako puno pokušaja s igračem više preko stativa; CG 1/4 a HRV 4/5.

Nismo ni mi imali golgeterskog učinka s desne strane, ali naša dva ljevaka su barem pokušavali, ukupno šut 0/7, ali nešto više asistencija od protivnika. Za iduću utakmicu neće biti dobro, ako se tek nakon 20 minuta probudimo u napadu. Srbija ima balans u igri s obje strane napada i bit će puno teže ako ne odigramo bolje. Jasno, zasluge za našu lošu igru u napadu u tih dvije i pol četvrtine imaju Gojković i njegovi igači koji su nas jako dobro izanalizirali i zaustavili kroz 2/3 utakmice. Nije bilo dovoljno.