Početna Pogled s desna Radu i Marcelić za nova 3 boda Mladosti
Radu i Marcelić za nova 3 boda Mladosti PDF Ispis
(6 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Srijeda, 21 Studenog 2018 00:20

Mladost je u razmaku od nekoliko dana dva puta pobjedila Jadrana u Splitu i nastavila niz utakmica bez poraza. Ovaj put pobjedu su osigurali u prva dva napada četvrte četvrtine kada je po prvi put jedna momčad povela 2 razlike, a Jadran nije imao više snage uzvratiti.

Jadran je od početka sezone bez Krapića, a danas je bio i bez Kovačića tako da je bez dva igrača iz prvih sedam imao smanjenu rotaciju i nisu uspjeli do kraja parirati. Ključna razlika bio je golman jer je Marcelić branio sve što je morao i još par puta i više, a i Anić i Podrug su primili pokoji gol koji se ne smije na ovom nivou. Fenomenalna realizacija igača više, 7/9, Mladosti uz vrlo jednostavne, često iste, a opet učinkovite akcije. Uz sve to još je i Radu zabio 2 gola s pozicije sidruna te briljirao kroz utakmicu.

Prva četvrtina nije ukazivala na utakmicu koja se kasnije razvila, samo 1:1 – Miloševo kvalitetno kretanje bez lopte na lijevom krilu i šut na prebačaj uz ne baš najbolju reakciju Anića, a s druge strane gol Kunca kao sidruna protiv Kharkova. Cijeli niz kvalitetnih poteza u obrani, od pomaganja beku u zoni, do blokova. I samo po jedan igrač više s obje strane.

Ali kasnije, negdje početkom treće četvrtine sudački kriterij se previše razvodnio. Počelo se suditi previše izbačaja bez lopte za situacije koje i nije trebalo. Uz to od početka je bilo jako puno kontrafaulova, na kraju 5 Jadranovih i 9 Mladostaških.

I u drugoj četvrtini igralo se gol za gol sa stalnim vodstvom Mladosti. U ovoj četvrtini briljirao je Radu koji je i inače puno opasniji u prvom poluvremenu što je i logično obzirom na 37 godina na plećima. Zabio je čak 2 gola sa pozicije sidruna i zaradio još dva igrača više u ovih 8 minuta.

Najlijepši gol ne samo utakmice, nego i vrlo vjerojatno cijelog gola zabio je Power za 5:5. Spustio mu je Butić loptu s lijevog vanjskog na poziciju sidruna gdje je ušao s Raduom. Lopta je bila malo preduga, otišla je na dužinu ruke prema golu, ali i desno od Powera koji ju je uspio dokučiti i povući prema naprijed (jer je leđima okrenut golu s Raduom na vratu) i zamahnuti za šraubu. Prakrasan gol na početku treće četvrtine. Uskoro je Jadran uspio po prvi put povesti. Zabio je Šetka nakon tranzicije iz faula kada je Kharkov neoprezno ostao bez bloka. Odmah iza toga fantastično je u obrani oduzeo loptu na vanjskoj poziciji, a u jedinom napadu za +2 Jadran je spustio loptu s lijevog krila na igrača koji ulazi kao drugi sidrun (učinili su to već 4-5 puta tijekom utakmice), ali nema izbačaja. Odmah idući napad zabija Petković, jako lijepa parabola, ali Anić je jednako loše reagirao, čak je išao krivom rukom. Asić ga odmah vadi i ulazi Podrug koji je u zadnjih 12 minuta imao jednu jedinu obranu i jedan još veći kiks na treći Petkovićev gol. Jadran je vodio još samo 8:7, a sa 9:9 se ušlo u zadnjih 8 minuta.

Početak zadnje četvrtine donio je u prva dva napada Jadrana kontrafaulove od koji je drugi upitno suđen Šetki na vanjskoj poziciji, a Mladost je zabila u oba napada. Prvo Miloš koji je na prvu s lijevog vanjskom lakoćom i udarcem punim samopouzdanja probio Podruga kroz uši, a onda i Petković uz spomenuti kiks golmana. Ostalo je još 6:17 do kraja, a Mladost je pametno usporila ritam, igrala na duge napade, a Jadran je počeo sve više griješiti, očigledan umor najbolje se vidio na Šetki koji je dva napada u nizu izgubio loptu na vanjskoj poziciji i to protiv Petkovića i Kharkova. Jadran je propustio 2 igrača više i utakmica je ušla u zadnje dvije minute kada je Jadran prestao suvislo igrati.

Najbolji pojedinac utakmice bio je Radu koji od početka sezone oduševljava. S 37 godina igrati sidruna na ovaj način je za svaku pohvalu, pa i više od toga. Zabio je dva gola, zaradio peterac i još 6 igrača više. Marcelić je također radio prevagu s 10 obrana. Od početka sezone njih dvojica i Ćuk te Miloš u svakoj utakmici igraju jako dobro ili odlično. Kad imaš nositelje igre koji su stalno takvi, onda se uvijek još netko priključi i rezultat je tu. Danas je Petković zabio 3 vrlo važna gola, a ni u obrani nije imao većih problema. Samo je jednom ispao kod igrača manje kada je Butić zabio za 9:9.

Kad pogledamo učinak igrača Jadrana vidimo da je Popović zaradio samo jednog igrača više, a Bego dva. Njima konstantno pomažu vanjski igrači koji ulaze na dva metra, prije svih bekovi Power i Kunac, a kad igra onda i Kovačić. To ih dodatno iscrpljuje. Šetka je bio aktivan na vanjskoj poziciji i stalno je radio na lijevom vanjskom tako da je i on zaradio 3 igrača više. Jadran mora trošiti više igrača kao sidrune i tu gubi dragocjenu energiju, a druga točka odluke bila je pozicija golmana. Samo 4 obrane Anića i jedna Podruga, par kikseva u egal utakmici čine bitnu razliku. Osim toga, Mladosti ih je lakoćom razvlačila s igračem više. Po dva ili tri dodavanja s krila na krilo raširilo bi obranu, a vanjski igrači stajali bi visoko prema Ćuku i Petkoviću zbog straha od njihove realizacije što je otvaralo prostor na krilu. A kad bi malo manje izašli odmah su Ćuk, Petković i Miloš po jednom zabili s vanjske pozicije.

Mladost je tako došla do 7 bodova i sad ih očekuju dvije utakmice u kojima moraju pokazati hoće li se ozbiljno uključiti u borbu za final8. Prvo gostovanje u Pireju pa u Zagreb dolazi BPM Sport Managment. S barem 3 boda i ukupno 10 nakon 5 kola postali bi ozbiljan konkurent za jednu od prve tri pozicije. Iako, realno do sada su imali najlakši raspored, doma Spandau i Hannover te Jadran u gostima.

3. kolo Lige prvaka

Jadran St – HAVK Mladost            10:12 (1:1, 3:4, 5:4, 1:3)

Suci: Sadekov (Rus), Bianco (Ita)

Jadran: Anić (4/11), Kunac 2, Zović 1, Popović, Butić 1, Pejković 1, Power 1, Bego, Visković, Milardović, Šetka 3, Delić 1, M. Podrug (1/6). Trener: Ivan Asić.

Mladost: Marcelić (10/20), Radu 2, Miloš 2, Čagalj 1, Ćuk 2(1), Petković 3, Herceg, Lazić 1, Bajić, Biljaka, Buljubašić, Kharkov 1, Jurlina. Trener: Zoran Bajić.

Osobne pogreške: Jad 10, Mla 10

Peterci: Jad -, Mla 1/1

Igrač više: Jad (0/1+2/3+3/4+0/2)= 5/10 (50%); Mla (1/1+2/3+3/3+1/2)= 7/9 (78%)

Obrane: Anić (1/2+3/7+0/2)= 4/11 (36%); Podrug (0/2+1/4)= 1/6 (17%); Marcelić (2/3+4/7+2/7+2/3)= 10/20 (50%)

Kontrafaulovi: Jad (0+2+1+2)= 5, Mla (3+3+2+1)= 9