Početna Pogled s desna Jug na vrhu grupe s maksimalnih 12 bodova
Jug na vrhu grupe s maksimalnih 12 bodova PDF Ispis
(8 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Četvrtak, 06 Prosinca 2018 01:49

Jug je i večeras upisao 3 boda i nakon 4 kola nalazi se s maksimalnih 12 bodova sam na čelu grupe B i sa smješkom gleda kako ostatak društva sve više zaostaje. Opet je teškom mukom ostvarena pobjeda 9:8 protiv jako dobrog protivnika, BPM Sport Managmenta.

Jug je u 4 kola ostvario 4 pobjede, a čak 3 sa samo jednim golom razlike, Spandau 7:6, Szolnok 8:7 i sada BPM Sport Managment 9:8. Samo je splitski Jadran pao s uvjerljivih 13:6. Momčad iz Busta sada zaostaje 3 boda, a Olympiakos i Mladost po 5 bodova. Još je jedno kolo prije nove godine koje donosi gostovanje u Hannoveru dok Mladost i Sport Managment igraju međusobno, a Olympiakos gostuje u Szolnoku.

Utakmica nije počela dobro za Juga, Talijani su stalno vodili, čak i dva razlike 1:3 i 3:5 s koliko se otišlo na odmor. Zanimljivo da BMP i inače zabija puno više golova u prvom dijelu utakmice: protiv Olyija su vodili 6:2 na poluvremenu, a do kraja zabili još samo jedan gol (pobjeda 7:6), a protiv Szolnoka su od 7 golova 3 zabili u prvoj četvrtini. Tako je bilo i večeras, 5 golova u prvih 8 minuta i još samo 3 do kraja.

Sport Managment igra dosta atipično i drugačije od ostalih. M zona s bočnim stajanjima s obje strane i na lijevom i na desnom vanjskom. Nije Jug najbolje odigrao u takvim situacijama u prvih 4-5 minuta pa je Kobešćak zvao time out odmah iza primljenog gola na 1:3. Bilo je puno prostora za srednjeg vanjskog, ali u cijeloj utakmici samo je Merkulov jednom to iskoristio. Talijani i Drašović izvrsno pokrivaju i prostor i drže blokove pa taj prostor nije lako iskoristiti. Iz takve obrane lagano je ići u kontre, ali Jug je vrlo disciplinirano i kvalitetno plivao u obranu. Radile su se individualne pogreške poput one kad je Fatoviću iz čista mira iza leđa uplivao igrač i onda ga je potegnuo i skrivio peterac kad mu je došla lopta. Bila mu je to već druga osobna nakon samo 7 minuta igre.

Nakon 3:5 Kobešćak je zadržao igrače duže uz rub bazena pa je sudac Mercier više puta prekidao dogovor i tražio da igrači zauzmu pozicije iako je bilo još 15ak sekundi do isteka 2 minute pauze. Inače su i Mercier i Mađar Kun bili dosta loši. Nevjerojatno je da za jedan od dva derbija kola, sudar dvije neporažene momčadi delegiraš ovako netalentirane suce. K tome još i bez autoriteta pa se tijekom utakmice moglo vidjeti jako puno prečvrstih duela i grubosti, udaranja ispod vode, i nesankcioniranih očiglednih prekršaja. Igrači, jasno, odmah osjete kad sudac ne zna i onda kreću obračuni u kojima je prednjačio Di Somma s Lončarom. U jednom periodu treće četvrtine u jedno 4-5 što napada na jednoj što na drugoj strani vidjeli smo, samo između njih dvojice, keč, hvatanje za vrat, penjanje na glavu, vraćanje milo za drago, a bez iti jednog prekršaja.

Jug je na brzinu zabio dva gola i izjednačio za manje od dvije minute. Prvi gol je s naše pozicije izgledao jako sumnjivo. Lozina je zaradio običan faul i šutirao. Činilo se da je dosta unutar 5 metara, ali sudac je priznao gol. Ukupno čak 4:0 u ovih 8 minuta sa po dva gola Jokovića i Lozine. Posebno je bila dobra akcija s igračem više za 7:5 kada se Lozina izvukao sa prve stative u desno i ostao sam za laganu realizaciju. Treba istaknuti i sutuaciju kada je Merkulov ušao kao sidrun i lakoćom zaradio igrača više. Protivnik ga je potegao za vrat i skinuo mu i kapicu i Rus umjesto da izvede loptu, ničim izazvan traži kapicu po bazenu i sudac mu sasvim opravdano dosuđuje neizvođenje.

Ipak, u drugom poluvremenu i Jug je stao u napadu i slijedilo je razdoblje igre u kojem se za svaki gol trebalo jako pomučiti. Utakmica je bila vrlo visokog plivačkog, a rekli smo već i fizičkog intenziteta pa i ne čudi da je u drugom dijelo došlo do pada. Kapetan Stefano Luongo je daleko najopasniji igrač u napadu Sport Managmenta. Do tada je zabio 2 gola i sada još dva – po dva iz peteraca i sa igračem više s lijevog krila. Jug je tek 1:30 do kraja četvrtine opet zabio i to opet izvrsnom akcijom s igračem više kada je Xavi ostao sam na 2 metra za novo vodstvo 8:7. Ničim izazvan Valentino prvo prigovara Xaviju, a onda na prigovor trenera zašto nije bolje pokrio taj prostor nervozno uzvraća i ta kraća prepirka završava Valentinovim „Va fanculo“ prema prema treneru Baldinetiju. Mislim da se Valentino do kraja utakmice, na žalost Juga, više nije vratio u igru.

Zadnja četvrtina počela je s dva gola. Prvo je Joković napravio veliki kiks u obrani i ostavio Drašovića na desnom krilu iz čista mira samog, a onda je Lončar izborio peterac kojega je realizirao večeras samozatajni Fatović za 9:8. Teško je bilo pretpostaviti da je to konačni rezultat obzirom da je ostalo više od 6 minuta do kraja. Jako puno napada se izmjenilo u kojima BPM nije uspjevao napraviti apsolutno ništa jer na poziciji sidruna nisu imali igrača koji bi uzeo poziciju, a s vani su također bili dobro pokriveni. Ni Jug nije uspjevao ozbiljnije zaprijetiti do situacije kada se Lončar odvojio od beka i dobio loptu, ali nije zabio. Kasnije je prvo BPM imao igrač više kojega je završio Alesani kao dešnjak s desnog krila (u vanjski dio stative), a Jug je izradio odličnu aciju na drugu stativu, ali Macan promašuje zicera. Treneri su čuvali time oute za neizvjesnu završnicu pa je taj dio utakmice odigran s 5 minuta u kontinuitetu bez prekida. U zadnjoj minuti oba trenera koriste time oute. Baldineti je svoga zvao 23 sekunde do kraja, ali nisu uspjeli ostvariti niti situaciju iz koje bi zaprijetili. Prethodno je jugov napad zaustavio Drašović odličnom bekovskom rolom.

Kod Juga treba istaknuti golmana Popadića koji je imao cijeli niz jako dobrih obrana. I sa igračem manje koji mu je znao biti boljka u prethodnim susretima. Diže se i osjetno je bolji nego na početku sezone. Logično, treba mu vremena ne samo da se uigra sa suigračima već, realno gledajući, unatoč 24 godine nedostaje mu iskustva. Ovo mu je u biti prva prava seniorska sezona u ulozi prvog golmana. Lani je bio u Španjolskoj, u klubu u kojem ni intezitet i kvaliteta utakmica, a ni očekivanja nisu ni približna ovima danas. Već sada je vrlo važna karika koja je u ovoj utakmici u nekoliko navrata donio prednost svojoj momčadi.

Drugi kojega treba istaknuti je Lozina. Jasno, Lončar je prvi sidrun iako kreće s klupe u utakmicu. Ali mlađi Luka svoje dionice odrađuje sve bolje i bolje i sa dva gola donio je preokret u drugoj četvrtini. Imao je 2-3 kontrafaula danas i mora malo mirnije neke situacije u obrani odrađivati, ali ovo je situacija na kojoj treba graditi svoj daljnji napredak u ovoj sezoni.

Jug je pobjedio iako je danas lijeva strana ostala bez napadačkog učinka, Fatović jedna od najzamozatajnijih utakmica zadnje 2 sezone. Zabio samo iz peterca te nije ni uzimao previše šuteva. A ni Papanastasiou isto tako. Grk je imao niz odličnih reakcija u obrani. Joković i Garcia s druge strane 4 gola, svaki po dva. Merkulov jedna bomba na zonu. On mora taj svoj šut koristiti puno više i puno bolje jer je to prednost koju malo tko ima. Radi  „glupe“ greške poput one s kapicom i mora se malo više i osloboditi u igri, a i znati se postaviti kako bi iskoristio svoje prednosti. Prema njemu se puno češće nego prema drugim događaju kriva dodavanja na vanjskim pozicijama i još k tome on na njih presporo reagira.

Talijani su momčad koja igra tu danas rijetku M zonu. Rade to jako dobro i svatko ko se dobro ne pripremi na njih neće se dobro provesti. Nisu kao i nekim utakmicama baš prevše kombinirali tj izlazili u presing na loptu pa se opet vraćali u zonu. To je njihova snaga i iako su iznimno plivački dobri, morali bi iz takve obrane puno više izlaziti u kontre. Nemaju jake sidrune i zato jako puno rotiraju i vanjski igrači pokušavaju ući s krila. Iako su zaradili dosta igrača više 10 protiv Jugovih 9 (uz 2 peterca i jedan Jugov) ipak se dosta troše u tim ulascima na dva metra. Teško im je prisiliti obranu na plitku zonu,a nemaju ni individualnu kvalitetu da im se vanjski igrač postavi na liniju 5 metara. Stoga jako puno proplivavaju i zanimljivo ih je gledati. Luongo daleko najbolji u napadu. A obzirom na već 3 slične utakmice protiv najjačih protivnika u grupi, očito nisu u mogućnosti pobjediti kad prime više od 7-8 golova.