Početna Pogled s desna Jug u seriji poraza
Jug u seriji poraza PDF Ispis
(6 ocjena, prosjek: 3.83 od 5)
Autor Administrator
Srijeda, 24 Travnja 2019 23:30

Drugi uzastopni poraz Juga, treća uzastopna utakmica bez pobjede nakon što je u prethodnih 10 uzeo 28 od mogućih 30 bodova. Uz neugodni poraz u finalu Jadranske lige, možemo govoriti o jugovoj krizi koja je došla u skoro najgorem trenutku u sezoni.

Jadran je nakon boda u početku sezone u Gružu, sad došao i do sva tri. Trebalo bi se vratiti možda i 25 godina unazad da bi se vidjelo kad se to zadnji put dogodilo. Danas, Jadran zasluženo slavi 7:6 i nakon Mladosti na Savi i prošlom kolu pobjeđuje i drugog domaćeg rivala u Ligi prvaka.

Utakmicu su obilježili silni blokovi, malo golova i puno promašaja. Od početka se igralo gol za gol i nitko nije vodio više od jedan razlike. Točnije, svaku put je Jug poveo, a Jadran izjednačavao do malo više od 4 minute prije kraja kada je Milardović po prvi put doveo Jadrana u vodstvo i postavio, što se kasnije ispostavilo, konačni rezultat.

Prvi gol na utakmici zabio je Žuvela nakon tranzicije. Ali nije to bila kontra, već je Visković pogriješio u postavljanju. Power je izjednačio sa stative s igračem više, a na 2:1 postavlja Lončar nakon polukontre koja je dobro izvedena i 3 dodavanja, prema Papanstasiou pa na Merkulova koji dodaje Lončaru.

Fatović je već u prvoj četvrtini imao 2 osobne (na beku i u plivanju), a Jug je nakon 6 propuštenih igrača više (čak 3 puta šutirao Benić) iz sedme situacije zabio preko Macana kojemu su bila potreba dva šuta sa stative da zabije za 3:2. Prethodno je  Popović izjednačio šutem s 5 metara. Merkulov ga je pustio da šutira iako nije on bio isključen nego Benić negdje na vanjskoj poziciji.

Inače Jadran je igrao bez Šetke, a Jug bez Jokovića. Na poluvremenu Jug je imao 1/9 igrača više, a Jadran 2/5. Obje momčadi bile su potpuno bezopasne na postavljene obrane.

Jadran je u početku treće izjednačio na 3:3 nakon rekontre Delića, a odmah idući napad Zoviću je Popadić obranio peterac za prvo vodstvo. Jug je konačno složio dobru akciju s igračem više, a i Papanastasiou je jako dobro provukao loptu pored bloka, nisko u dijagonalu s lijevog krila za 4:3. Nakon 3 bloka, jedne obrane Anića peti pokušaj Benića s igračem više ide preko gola. Visković je zabio s krila s igračem više za 4:4, a Merkulov je propustio još jednog igrača  više (njegov drugi pokušaj), a kanije u polukontri zabija parabolu za 5:4.

Na startu zadnjih 8 minuta, Zović zabija za 5:5. Odmah idući napad i drugi gol Merkulova, sada dobra akcija s igračem više, Benić stalno na desnom vanjskom cimanjem navlači pažnju obrane, a ovaj put bira pametnije rješenje, dodaje na lijevo do Merkulova koji se kao vanjski konačno prije primanja lopte bolje postavio i odmah i zabio pored bloka. Bio je to zadnji gol Juga u utakmici, a Jadran je s još dva došao do pobjede. Prvo je Krapić barem 10 sekundi na očigled svih osim suca Teixida radio kontrafaul protiv Macana, očito guranje rukom preko vode u vrat i glavu, ali kad je dobio loptu, već ranije na ovim stranicama ne po dobrom spominjani Španjolac, sudi peterac kojega Delić zabija. Benić jubilarni šesti put pokušava realizirati igrača više, opet protiv puno, čak 3 bloka koji ga i zaustavljaju. Milardović je izoliran na lijevoj strani i probija Popadića iz faula 4.42 do kraja. Još jednog igraač više je imao Jug u kojem je čak dva puta Fatovićevo dodavanje umalo presječeno. Obzirom na takav nikakav protok lopte uslijedio je dodavanje na stativu iz očaja koje jasno nije prošlo i Jadran je potrošio još skoro punu minutu. Jug je ima loptu na samom kraju, Fatović je dobio loptu na lijevoj strani na unutar 5 metara, išao u dribling, čak i prošao, ali nije bilo snage u udarcu obzirom da je imao protivnika na leđima.

Ukupno na kraju Jug jako loših 3/16 igrač više. Nakon što je Benić jedini došao na finale Jadranske lige prije par dana, danas je stalno forsirao. Praktički je stalno bio na desnom vanjskom u izostanku Jokovića, ali nije uspjevao prepoznati situacije kada bi ipak trebao ići na dodavanje nakon to su dva ili čak i tri protivnika s igračem više usmjerena na njega. Nije ga ni išlo jer je u jednoj čistoj situaciji loše šutirao i Anić mu je obranio. Ostali nisu previše ni pokušavali i s iznimkom Papanastasioua nisu se baš previše ni trudili otvoriti se za neku izrađeniju situaciju za šut. Drugi bitan problem bio je napad na zonu jer je Jug preostala 3 gola zabio nakon polukontri. Ne sjećam se neke opasnije situacije u ostalim napadima, osim kad se Lozina oslobodio za šut, ali mu je pokušaj bio neprecizan. Bili su dosta statični, nije bilo uplivavanja, Fatović ne donosi golove iz ničega u čemu je inače iznimno jak. A i nije uopće pokušavao. Lani, i u prvom dijelu sezone, nije bilo praktički utakmice u kojoj bi Loren imao ispod 7-8 udaraca, sada praktički bez pokušaja. Jug je upao u veliku krizu u vrlo nezgodnom dijelu sezone, o čemu će biti rječi i idućih dana.

Jadran je igrao svoju igru, nedostajao im je najbitniji vanjski igrač Šetka, a nije bilo ni Butića. Njihova igra bila je usmjerena na kompaktnost obrane gdje su igrači bočno pomagali i kvalitetno držali blokove, a protivnik nije igrao dovoljno brzo i tečno da ih izbaci iz te kompaktnosti. Primili su 3 gola iz polukontre, ali su imali i jednu rekontru. Realizacija igrača više značajno bolja od Jugove, 4/8 uz 1/2 peterce. Preostali i to zadnji gol zabio je Milardović iz faula što je bio jedini uspješan vanjski šut, da nije igrač više, u cijeloj utakmici. I učinio je razliku. U napadu je Krapić radio svoj posao, stalno na i preko granice kontrafaula, ali uz dosta toleriranja od strane sudaca koji su učinili tu kvantitativnu razliku 16 prema 10 isključenja (s petercima).

Potpuno zaslužena pobjeda Jadrana koji je došao do 15 bodova i sigurnog petog mjesta u grupi. Uz još par neizvjesnih poraza odličan nastup u povratničkoj sezoni u Ligi prvaka. Bitna pobjeda i iz aspekta međusobnog okršaja s Jugom već u subotu u prvoj polufinalnoj utakmici prvenstva.

Zanimljivost za kraj: u prvoj četvrtini po prvi put ove, a ne sjećam se ni prošle sezone baš, sudac Alexandrescu isključuje igrača (nekog od Jadranaša) zbog prekrašaja u protivničkoj polovici. Baš je to pokazao gestikulacijom, a to pravilo je na snazi, ali ga baš nitko ne primjenjuje (pa ni Alexandrescu u brojnim utakmicama u kojima sam ga gledao zadnjih sezona). Identična situacija u zadnjoj četvrtini, opet netko od Jadranaša radi faul u Jugovoj polovici kako bi usporio razvoj kontre, ali sada Teixido sudi samo obični faul. Ista utakmica, potpuno ista situacija, dva iskusna suca, različita odluka. Vaterpolo u svojoj punini.