Početna Pogled s desna [FINAL 8 2019] Olympiacos - Pro Recco 12:11
[FINAL 8 2019] Olympiacos - Pro Recco 12:11 PDF Ispis
(10 ocjena, prosjek: 4.60 od 5)
Petak, 07 Lipnja 2019 18:18

Nakon pobjede lani u finalu, sada je Olympiacos bio bolji od Pro Recca u polufinalu. Od početka do kraja grčka momčad je bila u prednosti i na kraju sretno i spretno golom Genidouniasa iz velike udaljenosti 38 sekundi prije kraja došla do 12:11. Danas će tako Bušlje, Obradović i Pavić bit u prilici obraniti naslov prvaka Europe.

Prvo polufinale ovogodišnje Lige prvaka repriza je lanjskog finala, Olympiacos protiv Pro Recca. Uzbudljiva utakmica u kojoj su s jedne strane Bušlje, Obradović i Pavić, a s druge Bijač, Dobud i Bukić. Samo u prvom napadu je vodio Pro Recco, a od tada pa do kraja utakmice uspjeli su samo na 8:8 i 11:11 doći do izjenačenja. Ali 38 sekundi do kraja, Genidounias, koji je do tada bio previše samozatajan, s 10 metara s desnog vanjskog fantastično pogađa dijagonalnu stativu i loptu ulazi u gol. Bila su i tri bloka i Bijač ispred njega, nije se dobro vidjelo, ali lopta je vjerojatno dirala nečiji blok (spomenuo je to i Rudić na kraju) i ušla u sami kut.

Jedna od najboljih vaterpolskih utakmica koje sam ikad gledao. Na tribinama odlična atmosfera koju su napravili navijači Olympiacosa koji su čitavu utakmicu pjevali. Imali su i zašto. Nakon gola Ivovića u prvom napadu, odmah su u iduća dva preokrenuli golovima na zonu, i to Skoumpakisa i Bušlje koji jako rijetko zabijaju s ovih pozicija. Još kad je i Kakaris zabio (kao sidrun izguran na 5m pa iz faula lijepo pogodio) za 1:3 odmah se vidjelo da će ovo biti večer Olympiacosa. Kasnije su se i glavni strijelci priključili. Uvijek je bitno da u velikim utakmicama oni od kojih se to očekuje i zabijaju, jer će oni uzeti veliki broj udaraca, a i akcije se rade za njih. Ako nema njihovih golova, znači da nešto ne štima u igri i momčad je prisiljena tražiti alternativne načine koji joj nisu toliko poznati. Ali za Olympiacos su Fountolis, Genidounias i Obradović zabili ukupno 7 golova.

S druge strane Filipović je ostao bez gola, dapače nije imao ni opasan pokušaj. Mandić samo jedan, a Di Fulvio 2. Vukao je Ivović koji je opet odigrao nevjerojatnu utakmicu na beku, i uz to zabio i 3 gola. Fenomenalna partija.

U startu, prije tog trećeg gola Pavić je odlično obranio kontru Di Fulviu, kasnije je obranio jako težak šut Mandića iza bloka. Kasnije nije baš imao teških intervencija, potencijalno opasna je mogla biti kontra Bukića, ali on mu je dodao loptu. Bijač u prve tri četvrtine, u  svakoj po samo jednu obranu, nijednu zahtjevniju. Nije mogao zaustaviti niti jedan pokušaj. Teško mu je naći veći kiks, ali od golmana njegovog kalibra očekuje se i nekoliko čudesnih obrana. Tek u zadnjoj četvrtini kad je upisao ukupno 5 obrana ima i dvije velike, prvo Dervisisu koji šutira sa samo 5 metara iz faula (izguran sa pozicije sidruna), i kasnije Bušlji sa stative s igračem manje.

Suđenje je bilo u korist Pro Recca, očekivano, mali vjetar u leđa. Tako je Mourikis skupio dvije osobne u prvoj četvrtini, obje bez lopte. Do kraja četvrtine 5:3 za Olympiacos. Osim Fountoulisa i Genidouniasa, zabili su i Echenique i Bukić. Svi golovi s igračem više. Luka je ostao potpuno sam na 2 m u krilu nakon što Margeta potpuno bez razloga izbacio Bušlju u samom početku napada protiv Aicardia bez lopte.

I u drugoj četvrtini dosta golova, po 3 s obje strane. Odmah na startu dvojbena situacija, Margeta ne sudi ništa iako je trebao biti petarac za Olympiacos, odmah idući napad Naumov sudi isto u korist Recca (Ivović realizator). Opet je Olympiacos dva puta išao na +3. Zabijali su redom Fountoulis (iz faula s 5m), Obradović (iv sa stative) pa Fountoulis (s lv s igračem više). Upravo nakon ovog zadnjeg gola, Figari nakon gola skače na glavu Fountoulisa i udara ga. Klupa Olympiacosa dolazi skroz na protivničku polovicu, svi skaču i s Reccove klupe, a u bazenu pada još pokoji udarac. Naumov donosi  odluku, crvene kartone daje Figariu i pomoćnim trenerima s obje strane. Za ovakav nasrtaj i udarac Figari bi trebao dobiti brutaliti, ali obzirom na sve, na povijest sudačkih odluka, i ovo je dobro. Nakon utakmice Obradović nam je pojasnio (čitajte u izjavama) da su pokušali napraviti isto što i Jugu lani.

S druge strane zabili su Dobud sa stative (odlična asistencija Velota s lk) i Di Fulvio fenomenalan gol s Genidouniasom na ruci i protiv Pavića, neobranjiv šut iz teške situacije tako da je na poluvremenu 8:6.  Još jedna bitna sudačka greška, Naumov sudi obostrano isključenje Aicardija i Bušlje koji ama baš ništa nije učinio. Tako je Andro do poluvremena imao već dvije osobne. Zamislite na trenutak da recimo Ivović ima dvije tada i da više ne može igrati beka do same završnice. A Recco igra samo s jednim i po klasičnim bekom (a i ta polovica je već tada imala crveni karton). Na promijeni strana i Bušlje i Obradović su uputili cijeli niz lijepih riječi prema zapisničkom stolu, prema Lonziju.

Treću četvrtinu bolje otvara Recco i prvi put stiže prednost i dolazi na 8:8. Konačno se probudio Mandić i pogađa neobranjivo u rašlje s desnog vanjskog s igračem više. On je i do kraja par puta pokušavao, barem bi bio jako opasan u mahanju s loptu i navukao obranu na sebe. Filipović je cijelu utakmicu bio potpuno bezopasan, nije imao niti jedan opasan pokušaj. Statistika kaže 3 ukupno, a ja se sjećam samo jednog koji je išao ravno u Pavića. Idući zabija Di Fulvio koji odlično vara blok Mylonakisa s krila s igračem više. Kad je najpotrebnije tu je Obradović. Kao i dan ranije kad je prekinuo 12 minuta bez gola, sada kad je Recco stigao, Medo ulazi na 2 metra i zabija pored Velota. Nakon gola verbalno uzvraća na neki udarac koji mu je Veloto uputio. Onda opet jedno alibi obostrano isključenje, Margeta isključuje Velota i Mylonakisa. Malo iza toga Agrypoulos ulazi na 2 metra s Bukićem, okreće ga, ali opet nema peterca, samo isključenje koje Gounas koristi. Malo iza toga u napada s igračem više čak još dva isključenja igrača Recca zbog hvatanja protivnika za glavu na stativi i opet je +3.

Naravno utakmica je i dalje bila jako naelektrizirana i sada je uslijedilo obostrano isključenje s pravom zamjene, Obradović i Di Fulvio. Dobud je zaradio redovnim putem treću osobnu, a i Mylonakis isključenje s pravom zamjene. Tako da smo u zadnjih 8 minuta ušli sa čak 5 igrača koji više nisu smjeli u bazen. Recco je ostao na 3 ljevaka, dva sidruna, Ivoviću, Velotu i Bukiću.

Mogao je Olympiacos i mirnije privesti ovu utakmicu kraju obzirom na +3, ali odmah nakon plivanja za loptu, u 13toj sekundi četvrtine, Genidounias nije koncentriran i Bukić mu uplivava i ostaje potpun sam ispred gola za 9:11. Tada sam zapisao da igrači od kojih se puno očekuje ne smiju u velikim utakmicama bit samozatajni kao što je to kroz cijelu utakmicu bio Genidounias, ali na kraju je sve ispravio. Imao je Olympiacos tada 5 uzastopnih napada, što zbog kornera što zbog auta. Na kraju niza poklonio im je Margeta jednog igrača više, ali Gounas je s krila loše šutirao. U razmaku od samo 30 sekundi 2 i nešto minute do kraja dva gola Recca, opet Ivović bomba s lv, kažnjava previše prostora s igračem više, i Aicardi iz tranzicije kada opet pored Genidouniasa zabija. Prethodno je suđen kontrafaul Mourikisu. Tako smo došli do 11:11 2 minute do kraja.

Bijač brani pokušaj Bušlje sa stative s igračem više i daje svojoj momčadi šansu da pobjedi. Ali Filipović sa srednjeg vanjskog jako loše šutira, a iza toga Genidounias se iskljupljuje za sve greške, za svu samozatajnost i sa 10 metara, uz vjerojatno dodir bloka, zabija za pobjedu 38 sekundi prije kraja.

Bila je ovo jedna od najboljih utakmica koje sam ikad gledao. Imala je apsolutno sve. Fenomenalne poteze, golove, neizvjesnost. Imala je sudački poguranac u leđa momčadi koja je na kraju izgubila. Imala je tučnjavu u bazenu, galamilo se na Lonzija. I bez ovog popratnog folklora, bila je to fenomenalna utakmica u kojoj su svi mogli uživati. Malo smo detaljnije pratili naše igrače. Pavića i Bijača smo već manje više kroz tekst izanalizirali. Na kraju Pavić 8 obrana (42%) od čega 3 velike, a Bijač također 8 (40%) od čega 2 velike. Pavić je u početku bio dosta bolji, ali na kraju, u zadnjoj četvrtini u kojoj je skupio 5 od 8 obrana, Bijač se probudio i dao priliku svojoj momčadi da skroz preokrene.

Dobud je, što je potpuno očekivano, puno lošiji nego prije 4 godine. Teško uzima poziciju, nije dominantan. Zaradio je jedno isključenje, napravio jedan kontrafaul i zabio gol sa stative. Sad mora naći neki klub u kojem će kontinuirano igrati kako bi iduće godine, kad bude cijelu sezonu u pogonu vidjeli koliko se može vratiti blizu svoga maksimuma. Bukić je zabio dva gola, oba kad je bio potpuno sam na 2 metra, a jednom je u kontri dodao loptu Paviću. Niti jednom više nije pokušao, a imao je veliku minutažu jer i inače Rudić ima skraćenu rotaciju vanjskih igrača obzirom da krotisti 3 sidruna, a i jer su upali u probleme s isključenjima dosta rano. Potpuno je bezopasan na lijevom krilu s igračem više, a najgore po njegovu momčad što i protivnici znaju da neće ni pogledati gol, a kamoli šutirati pa su stoga mogli  stalno biti na ruci Mandiću na suprotnom krilu, a i visoko iskakati prema još jednom vanjskom. Rudiću se obilo o glavu što je Renzuta držao na tribinama, koji je dokazao i u Juga i u talijanskoj reprezentaciji svoje realizatorske kvalitete, posebice s lijevog krila s igračem više. A ne znam ni što je s Molinom kojega smo vidjeli na tribinama. Takva dva igrača izostavit da bi otvorio prostor Luki Bukiću, to može podnijeti samo autoritet Ratka Rudića. Možda čak ni on to ne bi mogao osim u Italiji i Mladosti.

Što se tiče dvojca u Olympiacosu, opet su odigrali jako dobro. Bušlje je zabio odličan gol na zonu, imao je dvije odlično oduzete lopte na beku, bez faula. Niti jedan od 3 sidruna Recca protiv njega nije mogao uzeti poziciju do pred kraj napada. Da ga suci nisu dva puta potpuno bezrazložno isključili još u prvom poluvremenu, njegov bekovski učinak bi bio još bolji. Treba promijenit ime u Ivović, tj preći u Pro Recco, jer suci samo tada cijene superkvalitetnu bekovsku igru. Propustio je realizirati pred kraj sa stative, na 11:11, ali nije na kraju koštalo. Obradović je zabio 2 gola, jedan kao sidrun. Jednom je izvrsno oduze loptu kao bek protiv Kayesa. Borio se sve dok nije dobio s pravom zamjene. Ajde, barem je tada i Di Fulvio isključen koji je jednako tako vrijedan igrač za protivnika. Nije recimo bilo obostrano Figari i Fountoulis na što je Rudić i Recco ciljao uoči utakmice.

Još jednom Recco nije uspio, drugu godinu zaredom zaustavlja ih Olympiacos, prije toga dva puta Jug i još jedan neuspjeh najskuplje momčadi na svijetu. Možda uskoro shvate gdje griješe.

Final8 Hannover - polufinale

Pro Recco - Olympiacos 11:12 (3:5, 3:3, 2:3, 3:1)

suci: Margeta (Slo), Naumov (Rus)

Pro Recco: Tempesti, Di Fulvio 2, Mandić 1, Bukić 2, Dobud 1, Veloto, Aicardi 1, Echenique 1, Figari, Filipović, Ivović 3(1), Kayes, Bijač (8). Trener: Ratko Rudić.

Olympiacos: Pavić (8), Mylonakis 1, Skoumpakis 1, Genidounias 2, Fountoulis 3, Kakaris 1, Dervisis, Bušlje 1, Mourikis, Gounas 1, Agryropoulos, Obradović 2, Zerdevas. Trener: Theodoris Vlachos.

osobne pogreške: Rec 17, Oly 14

Peterci: Rec 1/1, Oly -

Igrač više: Rec (2/4+1/1+2/4+1/1)= 6/10 (60%), Oly (2/3+2/2+2/3+0/2)= 6/10 (60%)

Obrane: Bijač (1/6+1/4+1/4+5/6)= 8/20 (40%), Pavić (3/6+2/5++2/4+1/4)= 8/19 (42%)

Isključenje s pravom zamjene: Figari (16'), Di Fulvio (23'), Dobud (23' - treća osobna); Obradović (23'), Mylonakis (24')

Tijek utakmice:

Prvi napad odmah isključenje Murikisa bez lopte i gol Ivovića

dva gola Olyija na zonu, Skoumpakis s dv pa Bušlje sa sv, u prva dva napada

velika obrana Pavića, kontra di Fulvio

1:3 Kakaris iz faula kao sidrun s 5m

1:4 Geniodunias, odlična akcija s IV, ušao s dv na 1.stativu i ostao potpuno sam

2:4 Eche s dv, lijep šut s IV, dijagonala, blokovi nisu bili dobri, puno prostora

2:5 Funta s lV, zavukli u lijevo, pa povratak u desno, ispod ruke Bijača

3:5 Bukić, ostao sam na lk s IV, Margeta potpuno bez razloga isključio Bušlju protiv Aicardija bez lopte odmah u početku napada

Mourikisu 2.izbačaj u prvoj četvrtini, opet bez lopte, sad u napadu, Naumov

Pavić odlično brani IM Mandiću, pa IV za Oly, krivo dodaje Mylonakis

_______________________________________________________

Margeta ne sudi petarac za Oly, pa napad iza toga Naumov sudi za Recco (bio je peterac)

4:5 Ivović 5m

4:6 Funta iz faula s 5m, Bijač ne može ništa obraniti

Bukić dodao u konti loptu Paviću

4:7 Medo s Iv sa stative

Filipović i Mandić loši u prvih 11 minuta

čisti kontrafaul Aicardia protiv Bušlje, Naumov daje 2 osobnu Bušlji uz obostrano isključenje, Andro ama baš ništa nije radio

5:7 Dobud, odličan asist Velota s lk na 1.stativu

5:8 Funta s 2 IV, a Figari ga udario iza gola, zagovnalo se i crvene dobili pomoćni treneri obje momčadi i Figari  (0.51)

6:8 di Fulvio, odličan gol s Genioduoniasom na ruci, prvo se dobro postavio, a onda fenomenalno iz takve pozicije i pogodio  (0.31)

___________________________________________________________________

na promijeni strana Bušlje, a onda i Medo galame na Lonzija

7:8 Mandić, konačno se probudio, IV s dv, bomba u rašlje, neobranjivo

opet upitno isklj Funte, Margeta 8:8 di Fulvio, s lk, odlično prevario blok Mylonakisa 8:8

8:9 medo s 2m, šrauba protiv Velota, uz verbalni napad iza gola, brzo se smirilo

opet obostrano, alibi Margeta, Mylonakis i Veloto

Agry okrenuo Bukića ali samo iv, umjesto peterca, Naumov, a Rudić mu izbio karton iz ruke?!

8:10 Gounas, jednostavno s lk, dodavanje funte s lv, ali ni blok ni Bijač nisu obranili

prvo isključenje Ivović koji igra fenomenalno na beku, TO Vlachos (2.55)

čak 3 isključenje igrača Recca, 2 za glavu na stativi s IM

8:11 Mylonakis dk, sam obzirom na manjak obrambenih igrača

nije suđeno sad za recco drugi igrač više tijekom iv

Medo i di Fulvio s pravom zamjene

Oly propustio igrača više 5 na 4, ali u samo 5 sek, a onda igrač više za Recco uz crveni karton Mylonakisu, TO Rudića (0.41)

Pavić obranio, igraju 3 ljevaka, Filipović lijevi vanjski kao ljevak, a plus Bukić na lk, za kojeg svi znaju da neće šutirati pa je obrana maksimalno na desnoj strani i na ruci Mandiću

__________________________________________________________________________

9:11 Bukić, odmah nakon plivanja loptu velika greška Geniodounis i u 13 sek četvrtine Bukić mu uplivao i ostao sam

Genidounias loš i samozatajan, ne smije tako igrat ovakve utakmice

Filipović i dalje loš

5.napada u nizu Olija, što korneri, što aut

bitan igrač više za oly, margeta malo poklonio, Gounas preko gola s lk, nije bila idealno dodana lopta, a on loše šutirao

10:11 (2.42), Ivović bomba s lv, ostao previše slobodan i odmah kaznio, u rašlje, neobranjivo

kontrafaul mourikisu

11:11 aicardi gol s 2m 2.10, u tranziciji ostao s Genioduniasom koji još jednom kiksa

isključenje ivovića na mourikusu 1.54 TO vlachos, Bijač brani sa stative Bušlji

Filipović očajno, Pavić lako brani na zonu sa sv

11.12 geniodounisa iz ogromne udaljnosti, dijanobala u stativu, iskupio se za sve ako bude za pobjedu 0.38