Početna Pogled s desna [SVJETSKA LIGA 2019] Pobjeda Srbije u utakmici s 41 osobnom
[SVJETSKA LIGA 2019] Pobjeda Srbije u utakmici s 41 osobnom PDF Ispis
(5 ocjena, prosjek: 4.20 od 5)
Četvrtak, 20 Lipnja 2019 09:20

Srbija je pobjedila Hrvatsku 11:10 u utakmici sa ukupno 41 osobnom greškom. Čak 5 igrača dobilo je treću isključujuću, pa je zadnje 3 minute Tucak mogao samo Bijača poslati na krilo ili neku drugu poziciju.

Šteta što nisu Lončar ili Fatović naparavili još jedno isključenje pa da vidimo bi li Bijač ušao kao „igrač u polju“. Na Olimpijskim igrama iduće godine, kada bude još jedan igrač manje, pod pretpostavkom da momčadi koriste samo po jednog golmana, uz ovakvu igru i suđenje, bit će zanimljivo vidjeti koliko će biti utakmica u kojima trener neće moći mijenjati na kraju.

Prva četvrtina 13 osobnih, druga 8, treća 10, i četvrta 10. Kompletna utakmica svela se na igrača manje/više. Imamo nekoliko problema oko tih novih pravila. Prvi, puno veći je da su 90% ovih isključenja dogodilo daleko od lopte i jako teško je pratiti, možda i nemoguće, čak i ljudima koji jako dobro razumiju vaterpolo, što, gdje i zašto je suđeno. Na ovaj 41 zvižduk za isključenje ili peterac treba nadodati još jučer sviranih 10 kontrafaulova bez lopte (bilo ih je još par s loptom). Teško mi je realno prokomentirati suđenje, tj kriterij tih silnih isključenje bez da još najmanje jednom ne pregledam snimku utakmice sa zaustavljanjem i vraćanjem svakih pola minute.

Drugi problem je činjenica da se igrači još nisu nimalo prilagodili novim pravilima. I dalje imamo puno čupanja i klinča, u par navrata mi pogled privukao takav duel koji suci i nisu sankcionirali, znači moglo je biti još pokoje isključenje više.

Teći problem je što suci i dalje rade elementarne greške. Poništili su gol Mandiću iako je izveo loptu pa onda šutirao. Na kraju utakmice Joković je predriblao Stojanovića i umjesto da obrambeni igrač bude isključen, Aleksandrescu ne sudi ni faul. I dalje imamo isti slučaj da vaterpolo „mrzi dribling“. Iako si prije kao obramebeni mogao svašta raditi naadaču koji drži loptu, ali kad bi netko driblao i onda ispustio loptu suci mu u 99% slučajeva ne bi sudili ni faul jer „nećeš ti meni driblat u vaterpolu“. Sad kad je zabranjeno uopće imati kontakt s igračem koji je ispred tebe, ne sudit ništa kad napadač predribla obrambenog koji mu je ostao na leđima nakon što je prođen, i još par sekund prije kraja.

Utakmicu je obilježio preokret u zadnje 2-3 minute treće četvrtine. Do tada se igralo gol za gol, a baš svaki put je Hrvatska vodila. Na kraju prve i početkom druge četvrtine imali smo napad s dva igrača više, pa igrača više pa polukontru 5 na 4 da odemo i na +2. Na početku treće Lončar je potpuno sam na stativi s igračem više, ali opet nije zabio zicer kao mnogo puta ove sezone. I tada smo isto propustili otići na +2. I onda 3 uzastopna gola Srbije krajem treće četvrtine.

Kad je Ognjenović zabio i na početku zadnje za 9:6 mislio sam da je pitanje pobjednika riješeno. Ali tada je Srbija počela propuštati prilike. Brzo je zabio joković za -2, a onda  prvo Prlainović promašuje peterac (odlična obrana Marcelića), pa dva uzastopna napada (Miloš isključen zbog krivo ulaska u igru kada smo već oduzeli loptu) s igračem više Srbija ne koristi za brzi povratak na 3 razlike i zaključenje utakmice. Joković i Xavi donose novo izjenačenje, kasnije i Fatoić za 10:10, ali Prlainović na početku zadnje minute fantastičnim udarcem na zonu, kroz uši Marcelića donosi pobjedu svojoj momčadi.

Bilo je zanimljivo gledati kako Joković, Šetka, jasno i oba sidruna ali to njima nije baš tolika novost, igraju klasičnog beka (pored tri klasična beka). Joković se i tu u par navrata pokazao izvrsnim. Ne samo da nije dobio izbačaj – jedini naš igrač koji nije imao niti jedno isključenje – nego je i oduzeo dva puta loptu. Osim toga, zabio je 4 gola, bila je to još jedna odlična partija Mara ove sezone.

S druge strane po prvi put u nekoj velikoj utakmici reprezentacije vidjeli smo Ognjena Stojanovića. Bio je s 3 gola najbolji strijelac Srbije. Sva tri gola su bili izvrsni udarci, dva s krila jedan s vanjskog s lijeve strane. Možda je Srbija nakon dužeg vremena dobila novu, dodatnu kvalitetu. Igrao je umjesto Strahinje, a Drašović je bio umjesto Ranđelovića.

Sve u svemu napeta utakmica, na odličnom bazenu u centru Beograda, što je najvažnije na otvorenom. Izvještaji kažu da je bilo 3.500 gledatelja, atmosfera odlična. Teško je napisati da smo uživali u igri jer je praktički, osim par bljeskova i nije bilo ako zanemarimo igrača više/manje. A vaterpolo se ne smije svesti na to. A i teško je bilo pratiti obzirom na tu silnu količinu izbačaja daleko od lopte.

2.kolo grupe B Superfinala Svjetske lige

Beograd, bazen na Tašmajdanu

Srbija – Hrvatska             11:10 (2:3, 2:2, 4:1, 3:4)

Suci: Alexandrecu (Rum), Voevodin (Rus)

Srbija: G. Pijetlović, Mandić, Stojanović 3, Drašović, Ćuk 2, D. Pijetlović, Vico, Aleksić 1, Jakšić, Filipović 2(1), Prlainović 2 (1/2), S. Mitrović 1, B. Mitrović (7). Izbornik: Dejan Savić.

Hrvatska: Bijač, Benić, Fatović 1, Lončar, Joković 4 (1), Buljubašić 1, Vukičević 1(1), Bušlje, Miloš, Vrlić 1, Šetka, Garcia 2, Marcelić (7). Izbornik: Ivica Tucak.

Osobne greške: Srb 19, Hrv 22

Peterci: Srb 2/3, Hrv 2/2

Igrač više: Srb (1/5+2/5+2/4+1/4)= 6/18 (33%), Hrv (2/4+1/3+1/4+3/4)= 7/15 (47%)

Tijek utakmice:

1. četvrtina

Srbija ima prvog igrača više (Marcelić obranio)

1:56 isključenje Vukičevića, Benić izbio loptu igraču sa stative

1:24 isključenje Prlainović i Stojanović, Benić promašio s desnog vanjskog, odma pucao

0:56 isključenje Benića, isključenje Fatovića, brani Marcelić

0:20 Fatović izborio isključenje Filipovića

0:03 blokiran pokušaj Fatovića

11 isključenja od kojih smo rijetko koje vidjeli jer ih je 90% bilo tamo gdje nije bila lopta i 2 peterca

3:4 3:34 Xavijev lob skoro ko Žex

4:4 3:25 Filipović zabio odmah na početku akcije, nakon što je Miloš dobio isključenje

2:55 Miloš loše na plitku zonu s desnog vanjskog

2:10 igrača više izborio Vrlić, Drašovića, Mitrović brani Vrliću prebačaj s lijevog krila na prvu stativu

1:50 isključen Bušlje u plivanju uz žestoke prosvjede prema Alexandrescuu

1:43 time-out Srbije

1:20 Marcelić odlično brani pokušaj Mitrovića s lijevog krila

0:53 Loš šut Bulja na zonu s lijevog vanjskog

4:5 0:36 Fatović izborio isključenje Filipovića, Buljo zabija sa stative na asistenciju Fatovića

0:05 Buljo 2. Isključenje, Prlainović pogađa Marcelića u glavu u zadnjoj sekundi

21 osobna na poluvremenu, waimeoca.

Lolo opet izborio loptu u plivanju

igrača više izborio Vukičević

7:18 Lončar falio zicer sa stative potpuno sam

7:10 Buljo isključen, 3. Isključenje, Mandić s krila parabola u stativu

6:07 Joković puca, golman lagano brani (3. Obrana Mitrovića u ove 2 minute)

5:5 5:50 Xavi isključen , Prlainović ga zaradio, Stojanović zabio polušut kroz uši s lijevog vanjskog

5:20 isključenje Jakšića na Vrliću, Fatović u stativu, drugi pokušaj mu brani Mitrović, oba pokušaja s krila

5:6 4:10 Prlainović isključen (2. Isključenje) na Vrliću, time-out, isključenje Mitrovića, 2 igrača više, zabio Joka s desnog vanjskog

3:40 isključenje Lončara na Pijetloviću, na beku, šut Aleksića preko gola u zadnjoj sekundi napada

6:6 2:30 isključenje Lončara (2.), pogodak Aleksića s desnog vanjskog odma na početku akcije

7:6 1:53 pogodak Mitrovića iz polukontre, prvo vodstvo Srbije

1:30 kontrafaul protiv Srbije

8:6 0:59 Peterac skrivio Bušlje(3. Isključenje), uplivo mu Jakšić, zabio Filipović

0:40 igrač više za HR, Aleksić isključen, Šetka loš pokušaj s lijevog krila

Srbija prvi put povela i odma otišla na 2 razlike, festival isključenja traje i dalje i ostala je Hrvatska bez Bulja i Bušlje.

7:40 Bena na zonu pored gola

7:15 obrana Marcelića, pucao Prlainović

6:55 Fatović izgubio loptu u kontri bez faula

9:6 6:40 3. Isključenje Benića, zabio Stojanović s lijevog krila (2. gol)

9:7 6:11 isključenje Drašovića, zabio Joković s desnog vanjskog

5:52 Šetka skrivio peterac, okrenuo ga Vico, Šetka je morao preći na beka zbog problema s osobnima, Marcelić brani Prlainoviću

5:31 isključenje Aleksića, Xavi s desnog vanjskog u blok

5:02 isključen Vukičević, Prlainović pucao plisku preko gola

4:56 isključenje Miloša zbog krivog ulaska u igru, Mitroviću ispala lopta

9:8 4:25 Xavi zabio super gol iz polukontre, nakon što je Srbija propustila peterac i 2 uzastopna igrača više

4:10 Joković igra beka i iznudio kontrafaul

4:00 isključenje Pijetlovića

9:9 3:47 peterac za HR, isključenje Filipovića (3.), pogodak Jokovića (4. pogodak, Rudi Reš u špagu)

10:9 3:21 pogodak Stojanovića s lijevog krila super dijagonala nakon lošeg postavljanja HR

3:04 kontrafaul HR, zatim Mandić predriblo Miloša koji je dobio isključenje (3.), Prlainović promašio s lijevog vanjskog, HR ostala samo s Bijačem na klupi

2:02 Joka dobar šut, ali u spojnicu, time-out Srbija

1:50 Joković na beku

1:38 isključenje Mitrovića (3.) zaradio Šetka, time-out HR

10:10 1:14 Fatović s lijevog krila u dijagonalne rašlje

11:10 0:56 Prlainović kroz uši s lijevog vanjskog na zonu, golčina nakon dosta njegovih promašaja

0:30 kontrafaul suđen Lončaru

0:11 uzeli smo loptu, Joković predriblo Stojanovića, ali sudac nije ništa sudio