Početna Pogled s desna [SVJETSKA LIGA 2019] Srbija i Hrvatska u finalu
[SVJETSKA LIGA 2019] Srbija i Hrvatska u finalu PDF Ispis
(5 ocjena, prosjek: 4.20 od 5)
Nedjelja, 23 Lipnja 2019 00:34

Srbija je pobjedila Australiju 16:11, a Hrvatska Španjolsku 10:8 i danas nas očekuje još jedan dvoboj dvije najjače momčadi zadnjih 10 godina. Pobjednik osvaja nagradu, plasman na Olimpijske igre u Tokijo i 100.000 Eura.

Prvi su u bazen uskočili domaćini i Australci što je izazvalo i neke prosvjede. Najglasniji je bio Jugoslav Vasović u studiju Arene Sport. Najavio je „osvetu“ u finalu protiv Hrvata koji se nisu htjeli zamijeniti za termin, iako mu nije bilo jasno zašto su nas uopće pitali.

Srbija je ušla dobro u utakmicu i nakon  minuta povela 6:2. Odmah na početku dva gola s desnog vanjskog, Filipović iz faula i Mandić na zonu. Taj segment igre Australija je jako loše igrala cijelu utakmice, jako puno puta bi se loše postavili u obrani ostavili puno previše prostora. Do kraja utakmice Filipović je zabio čak 5 golova, a i Prlainović je s druge strane zabio na zonu, i dodao ukupno 3 gola.

Najveća prednost je bila 6 razlike početkom treće četvrtine, 10:4 i 11:5, ali onda je srpska igra malo pala, a i Australija je malo manje griješila. Rade seriju 6:2 i dolaze na 13:11 3 minute do kraja. Ipak do kraja s 3 gola Srbija odlazi na 16:11

Jako dobra realizacija igrača više s obje strane, Srbija 6/9 i Australija 7/10. Obje momčadi su često radli akcije na stative, obje po 4 puta (po 3 realizacije).

Nakon utakmice oba izbornika dali su izjave.

Savić: Nije uopće bitan rezultat, kad se pobjedi neka bude i jedan razlike. Sam početak, što ste svi i vidjeli bio je u svim sferama onakav kakav Srbija zna i umije. Treći i četvrti period obilježila je bespotrebna nervoza i individualne pogreške. S druge strane imamo vremena da se konsolidiramo i da vidimo gdje je škripalo. Opet moram napomenuti, ukoliko budemo ovako igrali kao i posljednja dva perioda, sutra u finalu, neće biti dobro.

Svejedno tko će nam doći u finalu. Finale je finale, ulog je veliki i svaki rival zahtjeva poštovanje i ima kvalitetu.

Danče.hr: Elva, opet loš početak...

EF: Mekano smo ušli, iskreno, ne znam ni ja zašto. Možda zato što smo očekivali da će biti interpretacija pravila i puno isključenja, što je, po meni, danas definitivno bilo totalno različito od ova dosadašnja četiri dana. Slabo smo igrali prvi dio, nakon 5:1 protiv Srbije se ne možeš vaditi. Mi smo igrali bolje u drugom dijelu, mislim i da su oni malo spustili gas, usporili....treba se sad odmoriti, vidjeti gdje smo griješili i vidjeti tko će sutra doći i pokušati ih pobijediti.

Danče.hr:  Sudili su potpuno isti suci kao onu utakmicu Srbija – Hrvatska sa famoznih 40tak prekršaja, a opet totalno drugi kriterij...

EF: Ne želim komentirati, imam mišljenje, ali ne želim dalje o tome. Mislim da bi za sve nas bilo jednostavnije ako stalno bude isti kriterij...možemo se mi s njime slagati ili ne, to je druga stvar, ali kriterij mora stalno biti isti, kako bi se svi mogli prilagoditi i ponašati u skladu s njime. To je bila najveća zamjerka u prošlosti, a ponavlja se i danas: zašto je danas ovakav, a jučer je bio onakav....to je loše. No, to nema veze sa današnjim konačnim pobjednikom, Srbija nas je na početku dobila.

Danče.hr: Hvala Vam na izjavi, nećemo Vas više gnjaviti. Sretno sutra!

EF: (smijeh) A što ako igramo s Hrvatskom? (smijeh)

Danče.hr: (smijeh) Sretno sutra, Elvis! (smijeh)

Druga polufinalna utakmica trebala je biti puno neizvjesnija. Ali Hrvatska je protiv Španjolske povela 4:0, pa otišla na 8:3 na poluvremenu. U tom trenutku Bijač je imao 6/9 obrana, a Lopez 1/9. Osim toga, Hrvatska je bila pokretljivija od Španjolske što bi trebao biti segment igre u kojem će Španjolci biti u prednosti. Krenuli smo s dva odlična gola, prvo Vrlić sa dva metra, pa onda Xavi u rašlje s desnog vanjskog.

Prva dva napada u trećoj četvrtini Granados i Munarriz zabijaju golove i donekle vraćaju Španjolsku u igru. Međutim igra se gol za gol ostatak četvrtine i za 10:7 ulazi se u zadnjih 8 minuta. Unatoč 4 primljena gola Bijač je skupio čak 6 obrana u ovoj četvrtini. Najčešće je branio Mallarachu, koji je često pogađao i okvir gola. On je igač koji je potrošio daleko najviše lopti, i često je naša obrana usmjeravala realizaciju igrača više baš na španjolskog ljevaka koji je još jednom potvrdio da nije klasa za ovaj nivo vaterpola.

Nakon dvije minute zadnje četvrtine Munarriz u kontri 2 na 1 smanjuje na 10:8. Naš napad je bio puno lošiji u ovom periodu, Španjolci su često igrali i M zonu i naši šutevi završavali su u blokovima.Vidjeli smo i VAR provjeru je li lopta prešla gol liniju ili ne. Joković je iz velike udaljenosti pogodio spoj prečke i stative, lopta je pala na liniju gola, a Lopezu ju je pokupio iza leđa. Nakon što je Španjolca otišla i napad i kad je prošlo čak 24 sekunde istog, Margeta je zaustavio igru i pošao pogledati na monitor je li lopta prešla liniju ili nije. Očekivalo bi se da će taj posao odraditi sudac na zapisničkom stolu jer se ne radi o procjeni nekog duela ili nečeg drugog, već o čistoj geometriji koju ne treba sudac koji sudi provjeravati. Samo bi trebao dobiti informaciju ako je ipak bio gol.

Do kraja utakmice nije više bilo golova i Hrvatska je lakše od očekivanog pobjedila Španjolsku 10:8. Bijač je proglašen za igrača utakmice, skupio je čak 16 obrana (67%), i obzirom da je Lopez imao samo 5 (33%) bio ključna razlika u ovoj utakmici. Igrača više i u ovom polufinalu je bilo 20 (u prvom 19), Hrvatska 5/9, a Španjolska 4/11. Zanimljivo u zadnjoj četvrtini niti jedni ni drugi nisu imali nijednog igrača više.

Očekuje nas još jedan dvoboj Srbije i Hrvatske. Nema favorita u ovom dvoboju kojega će suditi Stavridis i Alexandrescu. Bit će zanimljivo pratiti kakav će kriterij biti sada i očekuje li nas još jedna utakmica u kojoj će čak 8 igrača (5 hrvatskih) dobiti po 3 osobne pogreške. Možda se bude igralo malo više zone, ili se ti brojni prešaji budu raspoređivali i na vanjske igrače. Ili će kriterij bili drugačiji.

U svakom slučaju odlučiti će detalji. Možda opet bude prevaga netko iz drugog plana poput Stojanovića prije par dana. I jedni i drugi imaju igrače koji bit to mogli.

Posljednja izmjena Nedjelja, 23 Lipnja 2019 00:43