Početna Pogled s desna [RVL] Novljani namučili Juga u Gružu
[RVL] Novljani namučili Juga u Gružu PDF Ispis
(4 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Ponedjeljak, 07 Listopada 2019 00:50

Jug je pobjedio Jadrana HN 9:6 u trećem kolu regionalne lige. Utakmicu je obilježilo izrazito neefikasno prvo poluvrijeme i veliki nesrazmjer, ali opravdani, u broju isključenja.

Prošle sezone Jug je u drugoj domaćoj utakmici doživio poraz, Mladost je slavila u Gružu uz preokret u zadnjoj četvrtini. 9 minuta prije kraja bilo je 7:5, a završilo je 7:9. Ove godine, međutim, Jadran je imao 2:0 nakon prvih 8 minuta. Imao je kontru 4 na 3 i Brkića samog na 5 metara na sredini gola, kasnije i dva igrača više za završetak poluvremena sa +2.

U drugom poluvremenu Jug je isplivao koncentriraniji i konkretniji u napadu. Možda je sve prelomio gol Obradovića odmah u prvom napadu, iz faula s desnog vanjskog. Nakon samo jednog gola u prvih 16 minuta, Jug je upisao čak 8 u drugom dijelu utakmice.

Utakmica je vrlo vjerojatno riješena 6 minuta prije kraja. Jadran je preko Đura Radovića smanjio na 5:4 početkom zadnje četvrtine. I onda odigrao dobru obranu do par sekundi do isteka napada. Macan je bio na drugoj stativi, izvlačio se sa pozicije sidruna u lijevo krilo. Čagalj je bio između njega i u zoni, a Đuro Radović između Macana i Fatovića koji je bio na lijevom vanjskom s dva igrača koja mu drže blok. Plus je na njega skočio i još jedan vanjski obrambeni koji je bio između njega i srednjeg vanjskog. Fatović je dugo držao loptu visoko na ruci, a onda je Radoviću popustila koncentracija i bespotrebno iskočio prema njemu i uslijedilo je pravodobno dodavanje na Macana koji je iz ne baš potpuno lagane situacije – primio loptu okrenut leđima golu i već malo i izvučen više u krilo, a manje na drugoj stativi – pogodio za 6:4.

Iza toga Jug je golovima Fatovića s dva igrača više i Xavija s igračem više otišao na 8:4 i do kraja, zadnje 4 minute bilo je samo odrađivanje posla u ovoj neizvjesnoj, zanimljivoj i tvrdoj utakmici.

Osim ove pogreške u obrani, treba istaknuti i prvi gol Juga. Već je obranjen igrač manje, lopte je krivo dodana i Žuvela je kupi 5 metera iza pozicije na lijevom krilu gdje je čekao dodavanje. Dvije su sekunde do isteka napada i oštra lopta skroz iskosa na prvu stativu gdje Papanastasiou između obrambenih igrača uspijeva prenije loptu u gol.

Očito je da su obje momčadi još uvijek dizanju plivačke forme i dosezanju pune snage. I jedni i drugi su malo mijenjali što im je prednost pa već sada mogu biti poprilično uigrani, ali za sve pokazati trebaju se zadovoljiti one prve dvije komponente.

Jadran je ove sezone jači nego lani. Petar Tešanović 21 godišnji novi prvi golman je i u ovoj utakmici pokazao svoj talent. U prvom kolu protiv Jadrana u Splitu bio je fenomenalan, ovdje također neoliko odličnih obrana. U prvom poluvrmenu imao je 5/6, ali u drugom samo 2/10. Od tih 8 obrana nijednom nije bio u situaciji da obrani, osim možda Fatovićem šut iz faula kojega je dobio kroz uši. Treba spomenuti i isplivavanje s gola kada je spriječio čistu kontru 1 na 0.

Osim golmana ostalo je manje više jednako u Jadranu, Čagalj je zamjenio Draškovića, ali cijeli niz mladih igrača ove sezone će biti bolji nego lani. Pokazali su to i u ovoj utakmici i svih 12 igrača mogu sudjelovati u igri u svojim ulogama. Držali su egal u Gružu do 6 minuta prije kraja što prethodnih sezona nisu uspjevali. Jasno, veliki broj osobnih pogrešaka izbacio je momčad iz ritma.

Jug je bio jako loš s igračem više, 1/7 u prvom poluvremenu. Popravilo se u drugom sa 4/6 do ukupno 5/13. Dio prilagodbe na nova pravila je i taj segment igre jer se prije igrač više umjesto 20, mogao igrati i 23 sekunde. I kad sve akcije propadnu uvijek se moglo i kad se isključeni krene vraćati s još dva-tri dodavanje otvoriti prostor za opasniji šut. Sad vrijeme napada ističe skupa s tih 20 sekundi tako da momčadi tu moraju malo prilagoditi igru.

Igrač više u prvom dijelu je bio ili spor i/ili s krivim dodavanjem koje bi 5-6 sekundi prije isteka napada izbacilo napad iz situacije da uopće opasno zaprijeti. U drugom dijelu lopte su bile brže, a i u dva navrata smo vidjeli golove Merkulova i Xavija s krila gdje je na dodavanje sa suprotnog  vanjskog uslijedio jako brzi izbačaj.

Jug nije imao prednost u tranziciji, dapače Jadran je bio bolji u tom segmentu. S Obradovićem su dobili igrača koji dominira ulascima kao drugi sidrun – 3 izborena igrača više na ovaj način – te koji s vanjskim udarcima može probiti svaku obranu što je i ovdje pokazao. Plus je igrač koji preuzima odgovornost kad je to najpotrebnije.

Jug je imao 13 igrača više plus peterac, a Jadran samo 5 igrača više. To i jest gotovo pa realna razlika obzirom na stil igre i kvalitetu prezentacije sidruna i bekova. Macan je bio izvrstan na beku, igrao je najviše minuta na toj poziciji. Ni ostali nisu bili loši. S druge strane Jug je prelagano spuštao lopte na svoje sidrune, prije svega Lončara. Čak 5 isključenja je zarađeno s dodanom loptom na dva metra plus još jedan peterac kada je Čulina izvrsno uplivao, a Fatović asistirao. Još je jednom Lozina i šutirao. S druge strane, samo je dva puta spuštena lopta na Spaića (a da je igrač u zoni nije odmah pokupio) od čega je jednom bilo isključenje, a jednom šut i obrana Popadića.

Najveća greška i to poprilična, bilo je nedosuđen peterac na Spaiću koji je u kontri prvi stigao ispred Popadića, Fatović ga je stigao i prvo držao obje ruke u zraku, ali je u jednom trenutku učigledno udario Spaića po ruci prije šuta i to je po novim pravilima očigledan peterac. Bilo je to polovicom treće četvrtine na 3:2 za Juga. Periš se nije oglasio.

Na tribinama se okupilo jako malo publike, manje nego protiv Budve u prvom kolu. Isti protivnici sučelit će se i za dva dana u prvom kolu Lige prvaka, ovaj put u Igalu.

3. kolo Regionalne vaterpolske lige

Jug Adriatic osiguranje – PVK Jadran Carine           9:6 (0:2, 1:0, 4:1, 4:3)

Suci: Periš (St); Mišković (Kot)

Jug: Popadić (10), Macan 1, Fatović 2(0), Lončar 1, Kržić, Garcia 1, Lozina, Merkulov 1, Papanastasiou 1, Žuvela, Benić, Obradović 2, Jarak, Čulina. Trener: Vjekoslav Kobešćak.

Jadran HN: Tešanović (7), Čagalj 1, Popadić 1, Obradović, Baničević, Averka, Mijušković, F. Gardašević, Đ. Radović 3, Spaić, Brkić, Petković, Đurović, Vučurović 1. Trener: Petar Radanović.

Osobne greške: Jug 7, Jad HN 16

(jednom obostrano i po jednom su ekipe imale po dva igrača više)

Peterci: Jug 0/1, Jad HN -

Igrač više: Jug(0/3+1/4+2/3+2/3)= 5/13 (38%), Jad HN (-+0/2+0/1+2/2)= 2/5 (40%)

Obrane: Popadić (2/4+3/3+4/5+1/4)= 10/16 (63%); Tešanović (3/3+2/3+1/5+1/5)= 7/16 (44%)

Kontrafaulovi: Jug 1, Jad HN 3

Blokovi: Jug 1, Jad HN 6 (4 u prvoj četvrtini)