Početna Pogled s desna [LIGA PRVAKA 2020] Najava 5. kola grupe A
[LIGA PRVAKA 2020] Najava 5. kola grupe A PDF Ispis
(4 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
Ponedjeljak, 18 Studenog 2019 22:34

NBA ritam utakmica, samo bez gostujućih turneja i putovanja u momčadskim avionima. To je ovogodišnja vaterpolska sezona pa nas tako očekuje već 5. kolo Lige prvaka u kojem Jug dočekuju Sintez, Jadran gostuje u Szolnoku, a dan kasnije Mladosti stiže Hannover.

U prva 4 kola grupe A Olympiacos je na maksimalnih 12 bodova, Jug i Barceloneta imaju 9, a trenutačno posljednje, četvrto mjesto, koje vodi na završni turnir drži Szolnoki sa 6 bodova. I ostale ekipe su se trgnule i osvojile bodove, tako da će i dalje biti dosta zanimljivo.

Tri utakmice igraju se u 19.00 po hrvatskom vremenu, samo je Jug u 20.30. U ovom kolu prve četiri ekipe ne igraju međusobno tako da imamo izrazite favorite. Kladionice daju 1.03 na Juga, 1.05 na Olympiacos, 1.10 na Szolnoki i 1.20 na Barcelonetu koja jedina gostuje. Ipak, ne očekuju se baš tako uvjerljive pobjede.

Jug je u prva 3 kola upisao 9 bodova s posebno značajnom pobjedom protiv Barcelonete. Prošlo kolo iznenađujuće je poražen u Splitu što je do sada jedina pobjeda nekog od ova 4 nominalna autsidera protiv top 4 ekipe grupe. Ta 3 boda će sigurno nedostajati u borbi za čelno mjesto u grupi, ali vidjeli smo lani da to i ne znači puno. Sada je imperativ pobjede jer se ne smije dozvoliti 2 poraza, još k tome uzastopna protiv lošijih ekipa, a i igra se u Gružu. Samo 3 dana nakon velikog derbija protiv Mladosti i 4 dana uoči final4-a kupa.

Ovogodišnji ritam utakmica doslovno svaka 3 dana uz putovanja na gostovanja, to ne bi bio problem da se radi o NBA momčadima koje posjeduju avione i koje su za to svoje igranje plaćeni desetke milijuna dolara. Ovako je to potpuno suludo, što smo i mogli očekivati od velikih vaterpolskih vođa. I onda kad igrom ždrijeba u reprezentativnom utorku Hrvatska bude slobodna, ni onda igrači ne budu pošteđeni putovanja već se osmisli nekakvo reprezentativno testiranje bez kojega se očigledno ne može. Kad se opet netko ozlijedi, onda ćemo opet proklinjat hudu sudbinu.

Sintez je momčad sastavljena isključivo od Rusa i to ne najboljih jer nema tu ni Nagaeva, jasno ni Merkulova, Kholoda, Shepeleva... najjača snaga su sidruni Lisunov i Dereviankin. Na prva dva gostovanja protiv Szolnoka i Olympiacosa bili su dosta dobri i odigrali egal utakmice na -3 i -2. Zatim su pobjedili Jadrana St doma i prošlo kolo u pomalo bizarnoj utakmici doživjeli visoki poraz 12:20 doma od Barcelonete. 2 minute prije kraja druge četvrtine bilo je 3:10, a samo 6 minuta kasnije imali su igrača više za doći na 10:10. Onda su se Granados, Munarriz i ostali uozbiljili i opet odjurili na +8. Ne vjerujem da će Jug odigrati tako lepšavo 3 dana iza teške utakmice i isto toliko prije final4-a kupa. Dobitna kombinacija bila bi da se uđe ozbiljno u utakmicu i napravi razlika kako bi kroz veći dio drugog dijela mlađe snage imale što veću minutažu, iako je teško očekivati da će netko od udarnih 13 dobiti potpuni odmor.

Splitski Jadran je u prošlom kolu upisao prvu pobjedu i to protiv Juga. Sada im slijedi gostovanje protiv Szolonoka kojega su lani umalo iznenadili u Mađarskoj. Bilo je samo 10:9 u maksimalno izjednačenoj utakmici, a na Poljudu na kraju je bilo 15:10 za Jadrana. Szolnoki je nakon uvodne dvije pobjede protiv Sinteza i Jadrana HN, upisao dva poraza od Barcelonete i Olympiacosa. Sada imaju imperativ pobjede ako ne žele kompromitirati svoje ambicije za nastupom na final8-u.

Jadran bi trebao pokazati da im je forma u usponu pred finale kupa kojemu su domaćini. Treba im jedna kvalitetna utakmica u kojoj će dobro parirati i pokušati biti u utakmici do samoga kraja. Vjerujem da su u stanju.

Olympiacos je do sad upisao sve 4 pobjede. Zanimljivo, osim prvog kola u kojem su pregazili Jadrana u Splitu (8:17), ostalo su bile egal utakmice: Sintez (10:8), Jadran HN (8:7) i Szolnoki (7:8). Vidimo da su i u njihovom stilu, na manji broj golova. U te 4 utakmice postignuto je samo 73 gola što je najmanje u cijeloj grupi. Ako izuzmemo prvo kolu još je izraženiji taj podatak. Spandau je odigrao sve utakmice dosta dobro. Jedini malo uvjerljiviji poraz (12:7) dogodio se u Gružu, ali i tada su do poluvremena bili jako dobri i vodili 6:4. Olympiacos je u zadnjoj utakmici u prvenstvu odigrao 13:13 protiv Vouliagmenija što je pokazatelj da i dalje nisu u vrhunskoj formi. Spandau bi i ovaj put, ako im se problemi s ozljedama nisu povećali mogao biti konkurentan veći dio utakmice i upisati pristojan poraz od cca 3 razlike.

I posljednja utakmica ove grupe, u Igalo stiže Barceloneta. Jadran je u zadnje vrijeme malo podigao formu. Prvo kolo protiv Juga poraz 5 razlike, ali onda redom -2 (Szolnoki), -1 (Olympiacos) i neriješeno (Spandau). Znači sad slijedi pobjeda od 1 razlike. Šalu na stranu, Barceloneta je momčad koji ove sezone ima izniman napadački potencijal i koja će kazniti svako opuštanje protivnika. Izgubili su na obrambenoj kvaliteti, Lopez će iduće godine napuniti 40 godina. Mislim da Jadranu više odgovaraju tvrđe momčadi ove sezone. Vidjet ćemo hoće li i protiv Barcelonete biti na visini zadatka.